„Záměna analogových kmitočtů se týká těch, kteří přijímají televizní signál z brněnských vysílačů Kojál a Barvičova. Musíme to udělat proto, abychom posledního listopadu ukončili analogové vysílání ČT2 a začali digitálně vysílat všechny naše čtyři programy,“ řekl mluvčí České televize Štěpán Janda.

Brňané využívající vysílač Kojál a Barvičova ztratí první i druhý program od čtvrteční půlnoci nejdéle do šesti hodin ráno. Při této výluce technici zamění kmitočty obou programů.

„Jednička se na Kojálu přesune z devětadvacátého na šestačtyřicátý kanál, Dvojka opačně. Díky této změně můžeme prvního prosince začít na devětadvacátém kanálu vysílat digitálně a navíc tam zůstane analogové vysílání ČT1,“ vysvětlil Janda. Upřesnil, že na vysílači Barvičova se Jednička přesune z pětatřicátého kanálu na dvaapadesátý, Dvojka se s jedničkou vymění.

Přestože Česká televize diváky o změně informuje už několik měsíců, někteří o ní vůbec nevědí. „Nemám o tom přehled. Doufám, že se dozvím potřebné informace dříve, než úplně přijdu o oba programy,“ postěžoval si Jan Svoboda z Břeclavi. Dodal, že i když se na televizi moc nedívá, náhlá změna bez varování by ho nepotěšila.

Jiní lidé naopak televizi chválí. „Informace o digitalizaci nešlo nepostřehnout. Mluví se o tom už několik měsíců a viděla jsem i plakátky v tramvajích. Navíc v rohu obrazovky máme informaci o změnách. V tomto případě televize rozhodně nic nezanedbala,“ řekla Brňanka Radka Matulová.

S koncem listopadu skončí v Brně a okolí i analogové vysílání ČT2. „Stane se tak v pondělí v jedenáct hodin večer na vysílači Kojál a v úterý i na Barvičově,“ informoval Janda. Upozornil, že digitální signál ČT z Kojálu pokryje téměř celý Jihomoravský kraj a okrajové části sousedních regionů.
Prvního prosince začne digitální vysílání všech programů České televize i na vysílači Mikulov – Děvín, a to na devětadvacátém kanálu.

Analogové převaděče ČT1 A ČT2 napojené původně na vysílač Kojál

#nahled|https://g.denik.cz/67/ee/1124_digitalizace_jizni_morava_infografika_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/67/ee/1124_digitalizace_jizni_morava_infografika.jpg|Analogové převaděče ČT1 A ČT2 napojené původně na vysílač Kojál#

Lidé mohou na nový systém přejít různými způsoby. Buď si k televizi koupí set top box, nebo si rovnou pořídí novou televizi se zabudovaným digitálním tunerem. Pokud bydlí v paneláku, často jim změnu vysílání zařídí přímo majitel domu. Podmínkou ale je mít v pořádku anténu. „Myslím, že změnu lidé zvládnou většinou sami, není na tom nic složitého. Ale všem bych radil koupit si set top box už teď a nečekat na rok 2011, kdy analogové vysílání skončí úplně,“ uvedl mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.

To, že lidé s nákupem set top boxu ještě váhají, potvrzují i někteří prodejci elektroniky. „Zájem o toto zboží roste jen pomalu. Největší nápor očekáváme až příští rok,“ uvedl prodejce a montér satelitů a set top boxů František Čalkovský. Podle něj lidé spoléhají na to, že analogové vysílání bude souběžně s digitálním fungovat ještě dva roky.

Nejlevnější modely set top boxů se dají pořídit od čtyř set korun. „Set top boxy s modulátorem, které jsou určené pro starší typy televizí, ale stojí mnohem více. Přibližně patnáct stovek,“ řekl Čalkovský.

Proč digitalizace

Digitální vysílání umožní lépe nakládat s frekvencemi, na nichž vysílají televize. Zatímco v analogové éře se do jednoho vysílacího kanálu vešel pouze jeden televizní program, u digitálního vysílání to je hned několik programů. K digitalizaci se přistupuje i proto, aby se televizní trh otevřel a přes zemské vysílače mohlo vysílat více provozovatelů. Na digitalizaci se dohodly členské státy Evropské unie, aby tak lépe využily televizní frekvence, jež jsou národním bohatstvím. Všechny informace lidé najdou na webových stránkách www.digitalne.tv nebo na bezplatné infolince 800 90 60 30.


TEREZA BARTOŠÍKOVÁ
ANETA ŠEDÁ