Po chvalovickém pravěkém parku plném dinosaurů z plastu by se obyvatelé prvohor a druhohor mohli objevit i v nedalekém Šatově. Představitelé společnosti Real Company tam zaměřili svoji pozornost po neúspěchu v Boskovicích.

Původně totiž měly prvohory s modely prehistorických ještěrů a dinosaurů v životní velikosti vyrůst v sousedství boskovického westernového městečka. Kvůli protestům místních lidí však představitelé firmy od záměru odstoupili. Prehistoric park by tak mohl vzniknout v areálu bývalých keramických závodů v Šatově. Zde se nápadu mít zábavní park pod širým nebem nebrání.

„V Boskovicích nám plán nevyšel, ve Chvalovicích nás limituje prostor, takže jako další variantu jsme zvolili Šatov. Od roku 2004 vlastní naše společnost asi dvaadvacet hektarů pozemků v bývalém areálu keramiky. Takže nejspíš zkusíme vytvořit prehistorický svět právě tady,“ uvedl již dříve ředitel Real Company Martin Chvátal.

Tomuto nápadu se nebrání ani šatovský starosta Petr Javůrek, i když o oficiálních plánech na park zatím nic neví. „S firmou jsem zatím ještě nejednal. Každou aktivitu, která směřuje k tomu, aby se v Šatově objevilo více turistů, vítám,“ komentoval Javůrek.

Blízko nádraží

Bývalá keramika je v šatovském územním plánu vyčleněna pro podnikání. „Je to blízko u nádraží, takže dostupnost by byla dobrá. Určitě uvítáme nějaký zábavní park, než mít rozbořenou fabriku. Myslím si, že je to vynikající nápad,“ řekl starosta.

Dobrou zkušenost s výstavou prehistorických zvířat mají i v nedalekých Chvalovicích. Tam má společnost již více než rok a půl jeden park otevřený. „Musím říct, že nám díky němu výrazně přibylo turistů. I když je to výstava pod střechou, v létě ji navštívilo dost lidí,“ chválil starosta Chvalovic Zdeněk Karpinski.

Kdyby měly Chvalovice volné prostory v blízkém okolí, firmě by potřebné pozemky pro rozšíření parku nabídly. „Myšlenka venkovního parku se nám zamlouvala, je škoda, že u nás nejde uskutečnit,“ dodal starosta.

V Boskovicích se naopak lidem záměr příliš nelíbil. „Hledali jsme vhodné místo na vybudování zábavního lesoparku pro rodiny s dětmi. Pozemky v lese v Doubravách byly pro tento záměr ideální. Na veřejné schůzi jsme zástupcům města i lidem představili plány, ale neuspěli jsme. Zhruba v polovině listopadu jsme proto od plánů odstoupili. Je nám líto, že se tamní lidé proti našemu nápadu tak ostře postavili,“ konstatoval Chvátal.

Odstoupení firmy od záměru stavět park v Boskovicích chápe tamní starosta Jaroslav Dohnálek. „Nechtějí investovat tolik milionů korun někam, kde o to lidé nestojí,“ zakončil Dohnálek.