V těsné blízkosti sokolovny, kde každou sobotu duní hudba, bydlí František Doubek. „Problémy s diskotékou jsou už dlouholeté. Doma sice hudbu slyšíme, ale horší je hluk kolem třetí či čtvrté ráno, když se mladí rozchází domů. Hulákají a ještě tu navíc troubí auta. Spát se rozhodně nedá,“ řekl Doubek. Podle jeho slov se s hlukem a nepořádkem nesetkal, pokud je v sokolovně ples, či obecní zábava. „Dřív se do sokolovny chodilo cvičit. Myslím, že rozumné řešení tohoto problému snad ani není,“ dodal Doubek.

O stížnostech se doslechl i pořadatel diskotéky, která má sokolovnu pronajatou, Robert Kopr. „Osobně se mnou nikdo nemluvil. Vše se dozvídám jen z řečí,“ uvedl Kopr. Na vlastní náklady si nechal provést měření hluku státním zdravotním ústavem a dvakrát budovu odhlučnil. „Hudba lidi neruší. Spíš lidé, kteří z diskotéky odcházejí. S tím ale já opravdu nic nenadělám,“ dodal. Policie jezdí do Citonic na pravidelné kontroly. „Pokud vím, řeší hlavně ukradené kabelky nebo mobily. Nikdy mi neřekli, že by přijeli kvůli rušení nočního klidu,“ uvedl Kopr.

Majitel uklízí okolí


Místní si však stěžují i na to, že po mládeži zůstává v obci nepořádek. „Každou neděli ráno objíždím vesnici a snažím se vše uklidit. Nebráním se ani zaplacení škody, kterou by návštěvníci způsobili,“ dodal provozovatel diskotéky.

Policie o problému v Citonicích ví. Podle slov policejního mluvčího Jana Křepely několik oznámení o rušení nočního klidu hlídky řešily. „V Citonicích budeme zvyšovat kontroly, především v nočních hodinách,“ řekl Křepela.

Stížnostmi se zabývali také Citoničtí zastupitelé. „Problém s hlukem je asi všude, kde mají diskotéku. S pořadatelem se budeme snažit najít nějaký rozumný kompromis. Přemýšlíme o tom, že by auta hostů parkovala jinde, než vedle diskotéky,“ přiblížil starosta obce František Molík. Podle jeho slov si nikdo na hluk nestěžuje, když se v sokolovně koná ples či místní zábava.

Citonickou diskotéku zná řada mladých lidí ze Znojma. „Jezdí tam hodně Znojmáků. Tady jsou akce jen v pátek a tak se v sobotu jezdí právě do Citonic. Bývá tam pořád plno. A myslím, že větší kravál dělají lidi v hospodě,“ řekla Romana Pavlačková.

Je tady mrtvo


Když se mluví o Citonicích v souvislosti s kulturou, každý si vždy vybaví sokolovnu, případně hospodu. Podobně jako do jiných vesnic, jezdí i sem mládež z okolí.

„Mám v Citonicích příbuzné, za kterými velmi často jezdím. Vím, že si lidé ve vesnici a hlavně v okolí sokolovny na hluk stěžují, ale na druhou stranu, když se řekne Citonice, každý si vybaví diskotéku. Je tady mrtvo, nic jiného ve vesnici není. Tak si myslím, že místní mohou být rádi, že tady vůbec něco je,“ komentovala situaci Blanka Götzová.