Odstoupení Zbyška Kaššaie z postu starosty Znojma, neprůhledná losovačka na půlmiliardovou opravu vodovodu, trestní stíhání extajemníka Znojma, ale také dopravní nehody, chybějící obchvat či oficiální hymna Vinobraní. Nejen k těmto událostem se v uplynulých čtyřech letech hojně vyjadřovali čtenáři internetových stránek Znojemského deníku Rovnost.

Dvaaosmdesát diskusních příspěvků lze najít třeba pod článkem s titulkem „Vinobraní má hymnu, krále tají", který Znojemský deník Rovnost zveřejnil v srpnu roku 2011. Organizátoři znojemského vinobraní tehdy zveřejnili oficiální hymnu slavnosti. „Znojemské historické vinobraní je v Česku naprosto unikátní, proto si myslíme, že si svou vlastní hymnu zaslouží," řekl tehdejší ředitel Znojemské Besedy Dušan Varga.

Diskutující reagovali různě. „Slyšel jsem to a je to, dámy a pánové, děs běs. Opravdu si někdo myslí, že Znojmáci se spokojí s takovou slátaninou, která ducha Vinobraní vůbec nemá a která byla spíchnutá za pár dnů? Souhlasím s tím, že Vinobraní hymnu od počátku má – a jsou to ty fanfáry," napsal mimo jiné diskutující s nickem Děs.

Podobně jako Děs se většina diskutujících nepodepisuje a používá smyšlená jména či přezdívky. Jeden z mála diskutujících, který naopak své jméno na webu Deníku uvádí, je bývalý šéf znojemského kina David Lobpreis. „Jsem toho názoru, že je slušné se pod diskusní příspěvek podepsat," řekl Lobpreis.Pro zvětšení klikněte.

Jak přiblížil, rád své názory zveřejňuje. „Jde mi o to, že chci sdělit vlastní názor a čekám na reakce lidí. Mnohdy si nejsem jistý tím, zda to, co si myslím je správné či nikoli, a očekávám relevantní názory jiných lidí. V diskusích se ovšem objevuje množství argumentačních faulů," myslí si Lobpreis.

Podle vystudovaného sociologa Pavla Kovaříka jsou diskuse na různých zpravodajských serverech mnohdy prostorem pro filtrování názorů či frustrací z celospolečenského dění. „Někteří lidé nemají mnoho možností, jak své názory či pocity ventilovat. I anonymně. To ovšem odráží úroveň diskusí. Čtenáři diskuse na webech často využívají," sdělil Kovařík.

Podle sociologa je internet svým způsobem anonymní prostor. „Proto někteří pod nickem píší tak, jak píší. Jsou i portály, kde to funguje trochu jinak. Charakter nějakého portálu může být například odborně více zaměřený a diskutující pak tvoří určité skupiny lidí, kde je úroveň diskuse věcnější," naznačil Kovařík.

Alternativou k diskusi je podle sociologa facebook. „Osobně jej využívám ke sdělování svých názorů také. Na facebooku je důvěryhodnější prostor, kde by se lidé za anonymitu schovávat neměli," doplnil Kovařík.

Podle Davida Lobpreise lidé většinou neargumentují. „Používají nepodložené názory a různé fauly. Rád se dívám se, zda jsou lidé schopni věcně diskutovat či nikoli," dodal.