Tři a půl hodiny výkladů, polemik vedených zvýšeným hlasem i výkřiků z publika. Tak vypadala v pondělí v podvečer veřejná prezentace ve znojemském kině, na níž radnice a její hosté představili počínající obnovu hlavního městského parku. Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel vyjádřil potěšení, že radnice mohla reagovat na množící se dotazy a připomínky. Podle kritiků ale přišla debata příliš pozdě. Ve středním parku již totiž dělníci začali s prvními pracemi na úvodní etapě obnovy.

„Jsem rád, že jsme mohli splnit požadavek park znovu prezentovat, reagovat na různé podněty, které se objevují, a v rámci možností se nad nimi zamyslet," hodnotil debatu starosta Gabrhel.

Další účastníci diskuse byli už spokojeni méně, nebo jen částečně. „Tahle debata přišla pozdě. Jen dokazovala, že ve Znojmě bohužel už velmi dlouho panuje přesvědčení, že o podobě veřejného prostoru mají rozhodovat jen radní, úředníci a vybraní odborníci. Veřejnost se dostane ke slovu, až když je po všem," zlobil se předseda znojemského Okrašlovacího spolku Otto Bouda.

Ten se během debaty nechal slyšet, že obnova v připravované podobě zbaví park jeho historického charakteru a jedinečnosti. „Městská rada se ve svém programovém prohlášení zavazuje, že bude chránit kulturní památky a historické dědictví města chce využívat k zvyšování příjmů z cestovního ruchu. Tenhle projekt tedy porušuje programové prohlášení rady města," kritizoval Bouda.

Své argumenty o nadměrném rozsahu kácení a nevhodnosti druhu javoru s nafialovělými listy jako hlavního stromu pro aleje přednesl další z vytrvalých kritiků zvolené podoby obnovy, Petr Lazárek.

Starosta Gabrhel kritice oponoval. „My jsme zdědili projekt, který byl zadaný v roce 2007 a odevzdaný v roce 2010. Mělo by se tedy číst prohlášení té rady města, která ho zadala a která o jeho vývoji musela být informována. Ta nastavila podmínky a nese za ně odpovědnost. My jsme stáli před rozhodnutím, jak s projektem naložit v situaci, kdy jsme dostali posudky o horšícím se stavu stromů v parku," vysvětloval postup rady.

Starostovu chronologii ale zpochybnil bývalý radní a nynější opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Je pravda, že soutěž na studii k parku byla jednou z prvních, kterou tehdejší rada zadávala, protože na neutěšený stav parku jsme dlouho upozorňovali. Ovšem po několika prvních diskusích o koncepci nebyla rada o vývoji projektu a jeho podobně zhruba od roku 2008 informována. Uznávám, že jsem se o to v radě měl zajímat, ale v té době bylo na stole mnoho dalších projektů, připravovalo se Horní náměstí, autobusové nádraží a podobně," uvedl zastupitel s tím, že k výsledné dokumentaci se nakonec dostal na konci předloňského a na jaře loňského roku.

Poukázal na připomínky, které v té době Okrašlovací spolek radnici k projektu zaslal a podle zastupitele na ně nedostal žádnou odpověď.

Kacetl na druhé straně uvítal, že se veřejná debata k parku uskutečnila, i když k formě měl výhrady. „Kladně hodnotím už to, že se taková akce uskutečnila, výběr sálu i propagaci. Ale negativně hodnotím scénář, příspěvky přednášejících byly velmi dlouhé a prostor pro diskusi omezený," poznamenal zastupitel.

Podle Gabrhela chtělo ale vedení města zejména odůvodnit svůj postup. „Dali jsme proto prostor důvodům, proč jsme se k revitalizaci postavili čelem, proto jsme pozvali i hosty ze Zlína a Olomouce, aby se podělili o své zkušenosti," vysvětlil starosta.