Bude v nově zrekonstruované znojemské nemocnici místo i pro babybox? Odpověď na tuto otázku by mohla vzejít z plánované schůzky starosty Znojma Vlastimila Gabrhela a duchovního otce babyboxů Ludvíka Hesse.

Diskuze o potřebnosti znojemského babyboxu vyvolal případ odloženého novorozence, ke kterému došlo ve Znojmě loni v únoru.

Snahu města o zbudování podobného zařízení potvrdil už v dubnu loňského roku bývalý starosta Zbyšek Kaššai. „Znojmo hodlá právě v reakci na tento případ vybudovat babybox. Město o velikosti Znojma by mělo matkám, které nechtějí nebo nemohou pečovat o dítě po porodu, podobnou možnost nabídnout," nechal se slyšet již dříve exstarosta Kaššai. Nynější starosta hodlá zřejmě dotáhnout myšlenku svého předchůdce do konce. „Otázka zřízení babyboxu ve Znojmě je stále otevřená, budeme se jí věnovat po skočení letních prázdnin," tlumočila mluvčí radnice Renáta Bártová.

Duchovní otec babyboxů Hess přitom o plánovaném setkání zatím nic nevěděl. „Je to pro mě novinka, ale pokud o schůzce na radnici uvažují, je to skvělá zpráva," komentoval Hess.

Redakci Znojemského deníku se tedy díky dotazům na radnici ohledně případného zřízení babyboxu zřejmě podařilo obě zúčastněné strany posunout žádoucím směrem. „Termín prvotní informativní schůzky je stanovený na dvacátého září," upřesnila mluvčí města.

Postoj nemocnice k otázce umístění babyboxu je zatím spíše neurčitý. „Pokračuje rozsáhlá rekonstrukce celého areálu. Nyní tak není vůbec rozhodnuto, kde by měl babybox být umístěn. Teprve po dokončení rozsáhlých stavebních úprav se můžeme touto myšlenkou zabývat," vysvětlil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Fakt, že nemocnice dosud neprojevila příliš velký zájem, potvrdil i Ludvík Hess. „Mrzí mě, že tak velká nemocnice opravdový zájem neprojevila. Je skvělé, když občas projeví iniciativu sama zdravotnická zařízení, což ve Znojmě bohužel nenastalo. O umístění babyboxu ve znojemské nemocnici mám ale stále velký zájem. Starosta Kaššai se několikrát omluvil ze sjednaných schůzek, ale na takové jednání jsem zvyklý. Doufám, že současný první muž znojemské radnice bude přístupnější. Schůzky se má zúčastnit také ředitel nemocnice Miroslav Kavka, jehož postoj k celé záležitosti je zatím více než vlažný," přiblížil situaci Hess.

O tom, kde přesně má schránka pro novorozence být, aby splnila svůj účel, má Ludvík Hess jasnou představu. „Musí být na vnějším plášti nemocniční budovy, dobře viditelný a dohledatelný. Neexistuje, aby matka procházela vrátnicí a bloudila někde po spletitých nemocničních chodbách. Například v Opavě jsem babybox nenašel ani já sám, nenašla ho ani matka, která miminko odložila jen tak na nemocniční chodbě," popsal Hess.

V září například získá novou schránku pro odložení novorozenců brněnská nemocnice Milosrdných bratří. Umístěný bude pouze dvacet metrů od původního babyboxu.