Několik děvčat už soutředěně pracuje u řezbářského stolku, na dřevěnou hvězdu si kreslí ozdoby, které si pak s pomocí trpělivého řezbáře Bohumila Stejskala vydlabou. „Jsem tady s maminkou, budu pomáhat v její pekařské dílně, ale nejdřív si tu zkouším hvězdičku, myslím, že se mi povedla,“ říká desetiletá Madlenka Krulová zatímco dokončuje svou řezbářskou práci.

Snaží se i dvě další menší děvčata, které s úsměvem a slovem povzbuzení pozoruje jejich maminka. „Na Strom řemesel chodíme každý rok, je tady příjemná atmosféra a děvčata si vždycky vyzkouší dílničky, které je zrovna zaujmou. Začínáme u řezbáře, ale pak myslím půjdeme všude tam, kde se bude něco třpytit, to teď holky moc baví. My si mezitím dáme svařák a popovídáme se známými,“ usmívá se Eva Jašková.

Tradiční Vánoční strom řemesel. | Video: Deník / Martin Moštěk

V další místnosti už se rozběhla pekařská dílna. S těstem zrovna pracují většinou páni kluci. „Vaření mě baví, chodím i do kroužku. A práce s těstem je zajímavá, mám třeba moc rád doma pečený chleba,“ svěřuje se desetiletý Radoslav Kudláček. Pro začátek volí jednoduchou variantu a z těsta si vyválí hada. „Děti jsou nápadité, někdo udělá houstičku, další dělají zvířátka nebo věnečky, pak to ještě nazdobíme hřebíčkem, kmínem nebo mákem. O pečení je vždycky mezi dětmi zájem,“ říká vedoucí dílničky Marcela Krulová.

Vánoční strom řemesel patří k nejtradičnějším vánočním setkáním v Miroslavi. „Pořádáme ho přes dvacet let. Vedle stále oblíbených dílniček, řezbáře a točení svíček, vymýšlíme většinou každý rok nové, podle toho, co děti zrovna zajímá. Dílniček je deset, nové jsou například třpytivé a voňavé ozdoby. Všechno chystáme už od září a samotný kulturním dům chystáme v pěti lidech od poloviny týdne, aby byl jak se patří nazdobený a nachystaný,“ říká Kateřina Růžičková z pořádajícího miroslavského Střediska volného času.

Příležitost vyrobit či koupit drobný rukodělný vánoční dárek pokaždé láká stovky návštěvníků. „Vždycky se projeví počasí, když je velké náledí nebo ošklivě, tak přichází dětí méně. Ale kolem tří nebo čtyř stovek návštěvníků za dopoledne přijde pokaždé,“ vypočítává Růžičková.