Neuvěřitelný zážitek z oslav maturit si ze Znojemska odvážejí čtyři studenti ze severní Moravy. Když v pondělí polehávali před svými stany v kempu na vranovské přehradě, spadl do jejich těsné blízkosti veliký kus ledu. A to přímo z nebe. Navíc vydával tak silný zvuk, že spíše připomínal padající bombu. Nepříjemný hvízdot slyšeli i další lidé z kempu.

Celou kritickou událost viděla patrně nejlépe maturantka, která v inkriminovanou chvíli relaxovala vedle svého stanu. „Bylo kolem čtvrté odpoledne. Ležela jsem si v klidu u stanu na karimatce a odpočívala. Najednou jsem uslyšela ten hodně divný zvuk," začala popisovat výjimečnou událost Barbora Holá z Usova na Olomoucku.

Jen vteřiny

Kousek vedle ní stály dva stany jejích kamarádů, vedle nich měli studenti zaparkované auto. Dívčini kamarádi byli ve stanech, jeden mladík v tu chvíli seděl v autě. Také jeho znepokojil  hluk, který vydával padající předmět. „Cosi venku vydávalo silný svištivý zvuk. Koukl jsem se přes střešní okénko a na poslední chvíli uviděl velký světlý předmět, který dopadl kousek za náš stan. Byl to fofr. Pár sekund a bum. Otřásla se kolem půda," komentoval svůj dojem z pádu velkého kusu ledu čerstvý maturant Jakub Texl z Prostějova.

Jeho kamarádka viděla ledový balvan, řítící se přímo na studenty, o něco déle. „Napřed to jen silně hvízdalo. Pak jsem přímo nad sebou uviděla bílý předmět. Říkám: ty vole, něco na nás padá. Začala jsem zmatkovat, nevěděla jsem kam utéct. Jestli napravo nebo nalevo," svěřila se Holá.

Jenže události měly bleskurychlý sled. „Nešlo nic dělat. Čekala jsem velkou ránu, ale nic takového se nestalo. Než jsem se ale nadála, kousek od nás, asi tři metry, dopadl na zem velký kus ledu a roztříštil se na kousky. Jen to zadunělo. Sedla jsem si a strašně se klepala," popsala dopad ledové hroudy do trávy u pláže studentka.

Když ona i její přátelé zjistili, že se nikomu nic nestalo, šli prozkoumat místo dopadu. „Byl to vážně jen kus čistého ledu. Žádné nečistoty, nic dalšího. Jen led.  Jeho části se dokutálely desítky metrů od místa dopadu, kde led vytvořil menší kráter. Pak jsme se začali smát," řekla Holá.

Jak dodala, věří, že se jí nic podobného už v životě nestane. „To asi dvakrát nezažijeme. Doufám, že budeme mít dlouhý a šťastný život. Kdyby to padlo na nás, asi by to znamenalo jediné. Smrt," uvažovala dívka.

Slova studentů, kteří byli celé události nejblíže, potvrdili i další lidé, kteří v kempu pracují. Silný svist padajícího ledu slyšeli například provozovatelé místních restaurací či obchodů.

Nezvyklou událostí se dokonce začala ihned poté zabývat i policie. „Na linku 158 nám zavolal člověk, vedle kterého to spadlo. Původně vše znělo jako žert, ale operační důstojník přesto na místo vyslal hlídku z oddělení ve Vranově nad Dyjí," nastínila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Hlídka na místě potvrdila, že skutečně došlo k pádu jakéhosi kusu ledu. „Ten  byl ale v okamžiku příjezdu policistů již zcela roztříštěný a částečně rozpuštěný," doplnila znojemská policejní mluvčí.

Protože nedošlo ke zranění ani žádné škodě, policie jen případ zaevidovala. „Celou záležitost jsme ale následně postoupili Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod, který se věcí bude společně s Českým hydrometeorologickým ústavem dále zabývat," dodala mluvčí Drahokoupilová.

Podle znojemského amatérského meteorologa Petra Jančíka  se podobné událostí čas od času stávají. „Je to tak. Zase tak naprosto výjimečné to není. Podobné kusy ledu se tvoří na letadlech a z nich pak jednoduše odpadávají a dopadají na zem," konstatoval Jančík.

Meteorolog tvrdí, že jsou známy také případy, kdy v zimě odpadávají kusy ledu třeba i z vrtulí větrných elektráren.  „Jsou to samozřejmě nebezpečné události, je ale spíše otázkou na letecké experty, jak podobné případy minimalizovat," uzavřel Jančík.

Loď už míří z vody

Na vranovské přehradě se přitom jedná již o druhou dramatickou událost během několika málo dní. Minulý čtvrtek v noci tam zcela shořela výletní loď Dyje podnikatele Martina Balíka.

Nikdo se při požáru nezranil, škodu však podnikatel vyčíslil na osm milionů korun. Policie nyní hledá žháře.

V minulých dnech již začal majitel lodi spolu se specializovanými firmami pracovat na odstranění vraku z vody. Loď  už včera opustila vodu a nyní čeká na břehu, až ji odborníci rozřežou a kusy postupně odvezou do šrotu.

Měl to být pohodový výlet, teď parta mladých lidí ze severní Moravy odjíždí z vranovského kempu s rozporuplnými pocity. Jen několik metrů od jejich stanu jim v pondělí odpoledne dopadla obří ledová koule.Velký kus ledu z nebe

Místo: prostor kempu na pláži vranovské přehrady.
Kdy: pondělí 11. června, okolo 16.00
Popis události: Mezi stany kempující mládeže dopadl z nebe mohutný kus ledu doprovázený silným svištivým zvukem.
Rozměry tělesa: Podle odhadu svědků v průměru asi metrový kus ledu, který se ihned po dopadu rozpadl na kousky. Ty se rozletěly až dvacet metrů daleko.
Následky: Po dopadu tělesa zůstala díra v zemi, nikdo nebyl raněn.

Meteorolog Milan Šálek.Meteorolog: kus ledu zřejmě pochází z letadla

Znojemsko – Kus ledu padající z nebe pochází zřejmě z letadla. Myslí si to meteorolog brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Milan Šálek. „Ale zatím nikdo na světě toto žádné aerolince nedokázal," řekl.

Led mohl být podle něj následkem nějakého technologického problému v útrobách letícího stroje. „Teoreticky by to mohla být i námraza uvolněná z letadla, ale pochybuji, že by dosáhla takovýchto rozměrů," míní.

Během své víc jak dvacetileté praxe se s informací o kusu ledu padajícího z nebe setkal teprve podruhé. „Před dvěma lety jsem řešil podobný případ z Třebíčska. A ještě si vzpomínám,  že můj kolega v západních Čechách měl o podobném úkazu také informace," nastínil.

Šálek nevylučuje ani možnost, že by šlo o kus ledu z vesmíru. „Víme, že komety jsou z ledu, ale není možné, aby takové těleso proletělo atmosférou a nikdo si toho nevšiml," uvedl odborník. Podle něj je škoda, že se úlomky ledu nedochovaly. Mohly být podrobeny dalšímu zkoumání. (vsm)

Podobný případ z Třebíčska

Listopad 2010 – Ledová kra provrtala před dvěma roky skrznaskrz střechu rodinného domu v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku a zabodla se do sádrokartonu. Spadlý sádrokarton skončil na zemi v ložnici těsně vedle dětského pokoje. Led zřejmě pocházel z prolétajícího letadla. Domněnku potvrdili meteorologové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Led se roztříštil na další úlomky. V okolí domu se posléze našly čtyři kusy. Podle odhadů mohl tamní ledový celek měřit kolem třiceti centimetrů.

Naštěstí se nikomu nic nestalo. „Událo se to večer ve tři čtvrtě na devět. Byla jsem v práci. Přítel s dcerou byli doma. Naštěstí se dívali na televizi," uvedla bezprostředně poté majitelka domu Simona Chalupová.

Více o případu na Třebíčsku zde: Kus ledu z nebe prorazil střechu

Družicový snímek z doby pádu ledu na Třebíčsku. Barevné oblasti značí studenou oblačnost velkého vertikálního rozsahu, v níž mohla námraza vznikat.
Družicový snímek z doby pádu ledu na Třebíčsku. Barevné oblasti značí studenou oblačnost velkého vertikálního rozsahu, v níž mohla námraza vznikat. ČHMÚ

Podnikatel Sobol: nic takového tady rozhodně nepamatujeme

Vranovská pláž – Podnikatel Jiří Sobol pracuje už sedmnáctou sezonu v různých rekreačních zařízeních určených pro návštěvníky vranovské pláže. V místním kempu a jeho okolí zažil spoustu zajímavých situací, aby však z nebe spadl mezi rekreanty jakýkoli objemný předmět, to rozhodně nepamatuje. „Tady až dosud padali maximálně opilci, ale tohle, to je opravdu výjimečná událost," tvrdí Sobol.

Celou věc však nechce nijak zlehčovat. „Mohlo to někoho zabít. Slyšel jsem to já i další lidé z kempu. Hvízdalo to, jako když padá bomba. Když jsem pak přišel na místo dopadu, byly tam už jen zbytky ledu," popsal.

Kus ledu musel být nejen podle něj velmi těžký, místní lidé to odhadují až na několik desítek kilogramů. „Ale jak se proti tomu bránit? Kdyby to spadlo na střechu nějaké budovy, mohlo to napáchat nepředvídatelné škody," popsal těžko uvěřitelnou pondělní událost z vranovské přehrady tamní podnikatel.