Správcům parku pomáhají odolní kopytníci s údržbou vegetace ve výbězích v Havraníkách a Mašovicích už čtvrtý rok, na zhruba šedesáti hektarech. Do práce se ale nyní museli zapojit i lidé s těžkou technikou. „V Mašovicích jsme vytrhávali část dřevin i s kořeny pomocí bagru. Čtyři dny vytahoval především vrbu Vika a hlohy, aby zůstaly plochy co nejvíce otevřené. Tyto porosty vždy znovu obrazí a vytváří pak neprostupnou hráz, přes níž se koně nedostanou,“ upřesnil Robert Stejskal, který se v Podyjí stará o nelesní porosty.
V havranickém lese, do něhož se koně propásli koncem roku, likvidovali správci i uschlé borovice. Na zbytky lesostepních světlin se šířil akát nebo husté křoví. „Když odumřelé stromy spadnou vytvoří hustou bariéru, která zaroste ostružiníkem a koně se přes ni opět nedostanou. Část dřeva jsme odvezli, ale část kmenů jsme ponechali na místě a nakupili tak, aby v nich našly úkryt ještěrky nebo žáby,“ přiblížil Stejskal.
V havranickém lese stále totiž existují skalky s přežívajícími konikleci, jalovci a dalšími vzácnými druhy. Jen je potřeba je osvobodit z hustého křoví. „Koně se pak postarají o další údržbu a zpomalí zarůstání,“ dodal Stejskal.
Pomáhají orchideím
Od konce roku spásali koně také nejvýchodnější cíp lokality zvané Mašovická střelnice. V části zvané Komínek spásali místa, kde pravidelně rostou orchideje. Tato část střelnice je vypásána pouze dočasně kvůli výskytu vstavačů kukaček, kterým by trvalá pastva nemusela vyhovovat. „Proto je Komínek většinu roku bez pastvy a koně sem pouštíme jen na zimní období, kdy nehrozí poškození vzácných rostlin,“ popsal před časem Robert Stejskal. Na vypasených plochách budou mít podle něj orchideje na jaře větší prostor ke svému růstu.
Výběhy koní se staly pro mnohé turistickou atrakcí a zpestřením vycházek obyvatel z blízkosti. „Už mám vyhlídnutá místa, kde se často zdržují, dnes jsem je tu ale nenašla,“ byla zklamaná při víkendové vycházce se psem Jiřina Novotná. Další výletníci se sem vypravili s dětmi, vycházkovou trasu volí často i pejskaři.
Exmoorský pony je divoké plemeno, které používali už Keltové. Pochází z anglického Somersetu a Devonu. Hrozilo mu dokonce vyhynutí. Druhou světovou válku přežilo pouhých 45 jedinců. Na celém světě jich žije zhruba dva tisíce, jsou podobně početní jako pandy velké.
Je to jedno z nejstarších a nejpůvodnějších plemen koní. Ve Velké Británii žije od doby bronzové, a od poslední doby ledové se nezměnilo. Do Podyjí byli koně přivezeny v roce 2018, umí přežít v divočině bez pomoci člověka, vynikají inteligencí a zdravím.