Vše naštěstí nasvědčovalo tomu, že v sobotu nebude pršet a že na polovinu listopadu bude ještě přiměřeně teplo. Svatý Urban, patron vinařů, který má ve chvalovické sklepní uličce malou kapličku, stál na straně vinařů. I když bylo slunce schováno za mraky, bylo příjemně a to se podepsalo na zájmu o akci.

Do Chvalovic se sjelo skoro tisíc milovníků zlatavého a rubínového moku. Ochutnávat vína mohli ve dvacítce sklepů členů Vinařského spolku. Vedle vín ročníku 2018, které byly stěžejní, byla možnost ochutnat i mladá vína. Ta jsou jiná než Svatomartinská, která jsou filtrovaná, jiskrná a nesoucí pečeť profesionálních vinařů.

Ve Chvalovicích mohli hosté ochutnat vína, která ještě nedávno kvasila a nyní se již začínala pomalu čistit. Nikomu nevadilo, že neměla jiskru hotových vín. To nikdo nepožadoval, spíše byl zájem poznat, jak se vína ročníku 2019 vyvíjejí a odhadnout, jaká budou v okamžiku, kdy je po několikaměsíčním školení vinaři uzavřou do lahví. Mladá vína mají neopakovatelnou krásu své pomíjivosti.

„S tak velkým počtem návštěvníků jsme nepočítali, předpokládali jsme účast tak pěti set hostů,“ konstatuje předseda spolku Petr Adámek. „Je skvělé, že přijelo tolik milovníků vína, byť nám to způsobilo určité organizační problémy, které jsme však operativně zvládli.“ Spokojený byl také vinař Zdeněk Zábojník. „Na úspěchu akce se hodně podepsalo počasí. Akce ve chvalovické sklepní uličce jsou pojmem a těší se velkému zájmu,“ pochvaluje si.

Chvalovická sklepní ulička se nachází v lesoparku. Je dlouhá, takže pojme mnoho návštěvníků. Ti naštěstí i při výrazně větším množství o sebe nezakopávají. Navíc se hosté rozptýlí do mnoha sklepů. „Jsem rád, že mohu ochutnat mladá vína. V červnovém termínu, kdy zdejší vinaři otevírají své sklepy, jistě opět přijedu, abych ochutnal, jak se jim celoroční práce zdařila,“ slibuje pan Jan z Náchoda.

Letošní vinařský rok byl příznivý. Vysoké červnové teploty, dostatek vláhy, střídavé teploty v srpnu a září a krásné slunečné počasí v září přispěly k vysoké aromatice bílých vín. Nyní čeká vinaře ještě mnoho práce, aby zúročili svoji celoroční dřinu ve vinohradu a ve sklepě. Ročník 2019 se bude jistě řadit mezi ty dobré.

Jiří Eisenbruk