Poškozený a přemalovaný obraz Obřezání Páně se po více než dvou letech v dílnách restaurátorů vrátil do kaple jevišovického Starého zámku. Jeho původ i historie zůstávají skryté, je však zřejmé, že obraz pochází z dílny nizozemských malířů druhé poloviny šestnáctého století. Na zámku letos skončí dlouhá rekonstrukce a začínají noční prohlídky.

Obraz ze zámecké kaple pochází pravděpodobně z druhé poloviny šestnáctého století, téměř k zániku ho ale přivedlo poslední tři čtvrtě století. „Když přišli za války Němci, brali a odváželi všechno, co mělo nějakou cenu. Starý zámek sloužil v té době hlavně hospodářským účelům a i v kapli bylo uložené obilí. Lidé na zámku znali hodnotu obrazu, a tak ho někdo sroloval a skryl pod obilí," připomněl jeden z jevišovických pamětníků Antonín Antl.

Obraz tak válku přečkal, ale značně ho poškodila vlhkost. „Visel pak v kapli tam, kde je dnes, ale byly tam pro něj dost drsné podmínky. Někdy v šedesátých letech prošel jakýmsi amatérským restaurováním, bylo to ovšem, jako by na něj někdo naplácal plastelínu," dodal Antl.

Poničený a částečně přemalovaný obraz dostal před čtyřmi roky do rukou restaurátor Jan Knor. „Brzy bylo zřejmé, že na obrazu něco neladí. Vedle cizorodých domaleb, které vypadaly současně, byly na obraze zjevně starší prvky, například draperie. Proto jsme plátno nejprve zrentgenovali, abychom zjistili, zda bude možné přemalby sejmout a pokusit se zrestaurovat původní obraz," přiblížil restaurátor počátek své práce.

Na obrazu pracoval víc než dva roky. „Kdybychom to přepočítali na běžnou pracovní dobu, bylo by to nejméně pět nebo šest měsíců práce. Plátno bylo na několika místech proděravělé, asi pěticentimetrový pás malby uprostřed se dochoval jen v malých náznacích. Některé části, zejména tvář Simeona uprostřed scény, jsme museli dotvořit," doplnil restaurátor.

Zrestaurovaný obraz představili zástupci Moravského zemského muzea, které jevišovický Starý zámek spravuje jako jednu z letošních novinek pro hlavní sezonu. „Po dlouhých letech také letos dokončuje celkovou obnovu zámku opravou fasády a repasí oken na straně odlehlé od hlavního vchodu. Práce budou stát víc než tři miliony korun. Jako novinku letos návštěvníkům nabízíme právě zahájené noční prohlídky. Konají se každý pátek od deseti hodin do půlnoci. Věřím, že se zejména o nadcházejících prázdninách dobře ujmou a přivedou do Jevišovic mnoho návštěvníků," uvedl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Na dlouholetou práci muzea na obnově zámku se chystá navázat jevišovická radnice, která je vlastníkem takzvaného Předzámčí. Na jeho opravu získalo město evropské peníze a nyní připravuje výběr dodavatele. „Správce dotací nám zkontroloval výběrové řízení a dospěl k závěru, že nebylo dostatečně transparentní kvůli vyloučení subdodávek na některé práce. Měli jsme kvůli tomu přijít o čtvrtinu dotace," řekl starosta Jevišovic Pavel Málek.

Město proto připravený tendr zrušilo a vypsalo nový s podmínkami upravenými podle připomínek správce operačního programu. „Během července bychom měli vybrat nového dodavatele a pak se snad pustíme do práce. Termín dokončení je totiž už červen příštího roku," dodal starosta.

V Předzámčí město plánuje zřídit muzeum historie Jevišovic. Zaměřené bude zejména na vlastníky zámku a panství, soustředit se bude hlavně na Hynka z Kunštátu známého jako Suchý Čert.