Zapálené vatry, všudypřítomné masky malých i větších čarodějnic nebo jen posezení s přáteli a kytarou u ohně či sklenky dobrého vína. I tak může vypadat pálení čarodějnic, které se chystá o víkendu snad ve všech obcích a městech Znojemska.

Nejvyšší, dvanáctimetrovou vatru zapálí dnes v Pravicích na Hrušovansku. „Je to už dlouholetá zavedená tradice. Na hranici ještě přijde čtyřmetrový kříž, na který přiděláme čarodějnici. Součástí večera bude vystoupení mladých hrušovanských šermířů a ohňová show,“ popsal starosta Pravic Jaroslav Vitouch.

Ze soboty na neděli čeká čarovná Filipojakubská noc i zájemce, kteří dorazí do Havraníků. „Na ně letos čeká osm a půl metru vysoká vatra. Vloni jsme měli výročí a vatra byla patnáctimetrová. Letos jsme se zaměřili především na program,“ popsal starosta Havraníků Bohumír Pecina.

Pořadatelé myslí i na děti. „Ty se mohou těšit na nejrůznější atrakce, pořadem bude provázet známý moderátor Jonáš. Zájemci si vyberou z široké nabídky laskomin a pokrmů. Své umění předvede umělecký kovář,“ popsal tradiční akci Pecina.

Na čarodějnice se skupinou Hop Trop se mohou těšit lidé v Moravském Krumlově. Zábava ve Vrabčím hájku se rozjede od sedmi hodin večer. Za nepříznivého počasí se akce přesouvá do kinosálu v Moravském Krumlově.

Čarodějnice se slétnou do všech koutů regionu. Například do Dobšic, Jevišovic, Božic i Vrbovce. Rej přítomných neupálených čarodějnic, jedubab, bosorek a jiných meger, opékání buřtů, nápoje i drobná strava ke koupi. To vše bude i v Klatovce ve Vranově nad Dyjí. Současně mohou všichni soutěžit o nejkrásnější čarodějnici, o nejlepší čarodějnický nos i o originální dopravní prostředek.

Hasiči doporučují pořadatelům pálení čarodějnic nahlásit zapalování ohňů na operační středisko. „Ohlášením filipojakubských ohňů spolu s telefonním číslem, na kterém si operační důstojník hasičů může ověřit, že se jedná o oheň pod kontrolou, lze předejít zbytečným výjezdům požárních jednotek,“ poučil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Nejen čarodějnicemi ale bude žít Znojemsko. Už po deváté mohou lidé v Bohuticích ve čtyřech sklípcích i na nádvoří zámku ochutnat tři sta sedmdesát vzorků vín. „Přehlídka začne v deset hodin dopoledne. Ve dvě odpoledne vyhlásíme nejlépe ohodnocená vína. Celý den zpříjemní Varmužova cimbálová muzika. Zpřístupněna bude i Křížová cesta,“ pozval starosta Bohutic Pavel Štefka.

Nedělní Májové otevření Modrých sklepů v Novém Šaldorfu odstartuje nový trend vinařů na Znojemsku. Od začátku května do poloviny listopadu bude denně otevřen minimálně jeden vinný sklep. „V neděli prvního května od jedenácti hodin dopoledne do osmi večer bude otevřeno šestnáct vinných sklepů. Po zaplacení sklepného tři sta korun obdrží každý návštěvník skleničku, kartu s mapkou a seznamem vinařů. Každý z nich nabídne hostům čtyři vzorky vín,“ vysvětlil sklepmistr Modrého sklepa Antonín Koníček.

Spolek přátel Hroznové kozy vynese v neděli do vinohradu Hroznového kozla. Sraz je v jednu hodinu u Domu umění ve Znojmě a trasa povede přes Karolininy sady a Kraví horu. Akce skončí ve sklepě v Konicích.