Naopak většina řetězců zachová běžnou otvírací dobu na Velký pátek a o víkendu. U některých se ale přístup v různých částech kraje může měnit. „Každé družstvo si ve svém regionu určuje provozní dobu samo. Na Velikonoční pondělí zůstanou malé prodejny zavřené, velké většinou také, nebo mohou mít omezenou provozní dobu,“ potvrdil například ředitel rozvoje a marketingu obchodní skupiny COOP Lukáš Němčík.

Třeba na Břeclavsku tak na Velký pátek budou supermarkety Jednoty COOP prodávat jako každý jiný pátek, malé prodejny ale budou mít otevřeno podle sobotních prodejních dob. Standardní provozní čas dodrží i o víkendu. V pondělí zůstanou ale zavřené všechny obchody.

Na velikonoční pondělí budou podle zjištění Deníku Rovnost zavřené i obchody řetězců Albert, Globus, Kaufland, Lídl, Penny, Tesco nebo Billa. „Chceme našim zaměstnancům umožnit, aby si odpočinuli a strávili tento svátek v kruhu svých nejbližších,“ sdělila mluvčí Billy Dana Bratánková. Jedinou výjimkou zůstane jejich prodejna na hlavním vlakovém nádraží v Brně.

Otevírací doba o Velikonocích

Na Velikonoční pondělí utichne i brněnské obchodní centrum Olympia či Vaňkovka. „Lidé si mohou nakoupit i v pátek, o Velikonočním pondělí je ale celé centrum zavřené,“ upozornila mluvčí centra Olympia Kateřina Pátková. Otevřené zůstanou čerpací stanice nebo pohotovostní lékárny, prodejny na letištích nebo nádražích.

Nákup na poslední chvíli si lze vyřídit online. Rohlík.cz i Košík.cz budou rozvážet objednávky i na Velký pátek a Velikonoční pondělí. Vzhledem k zájmu je tam lepší nakupovat s dostatečným předstihem.

Zcela proti proudu se rozhodli jít provozovatelé obchodního Centra Freeport na hraničním přechodu Hatě na Znojemsku. Nouzový stav využijí a na Velikonoční pondělí otevřou. „Našim nájemcům jsme doporučili nechat o Velikonočním pondělí své obchody otevřené a téměř všichni se rozhodli tuto možnost využít,“ řekl k rozhodnutí ředitel centra Jan Procházka.

Pro centrum Freeport, které se nachází na hranicích s Rakouskem, jsou podle něj volné dny klíčové. „Zhruba polovinu našich návštěvníků tvoří lidé z Rakouska, pro něž jsou naše celostátní nařízení chaotická,“ dodal Procházka.

Porušení zákona se obávat nemusí ani podle České obchodní inspekce. „Zákon zakazující prodej ve vybrané státní svátky v provozovnách nad dvě stě metrů čtverečních se neuplatní ve stavu nouze. To znamená, že i velké obchody mohou prodávat o Velikonočním pondělí, což v jiné roky nebylo možné. Naši inspektoři proto kontroly na zákaz prodeje v těchto prostorách o Velikonočním pondělí provádět nebudou,“ ujistil mluvčí obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Totéž podle něj platí pro další státní svátek 8. května. „V České republice platí nouzový stav až do konce května,“ zdůvodnil Fröhlich.