Na několik podezřelých nor na mezi v jižní části pastviny exmoorských koní je upozornili zaměstnanci Správy národního parku. „Tento ohrožený hlodavec se na pastviny samovolně šíří z okolí nedaleké obce Hnanice. Ve zdejších vinicích a na fotbalovém hřišti je znám výskyt malé kolonie od roku 2014. Pastvinu koncem června zkontrolujeme znovu. To už by mohla venku pobíhat i mláďata,“ řekla koordinátorka záchranného programu Tereza Brzobohatá z republikové Agentury ochrany přírody a krajiny.

Šíření přítulných hlodavců vyhovují místní vinice i přilehlé pole s vojtěškou. „Místa, kde se syslům daří, například v krátce sečeném trávníku na sportovních letištích, jsou často ze všech stran obehnána lány polí, která nejsou schopni překonat. I proto je skvělou zprávou, že na Znojemsku o možnost přirozeného osidlování sysli ještě úplně nepřišli a že se jim v Podyjí zalíbilo,“ ocenil Zdeněk Mačát ze správy parku.

Ilustrační foto.
Chytré semafory zareagují na provoz: Znojemští za ně zaplatí dva miliony

Pastvina exmoorských koní zlákala sysly zřejmě proto, že na rozdíl od často zarostlého okolí je na jejím území nízký trávník. V něm mají přehled o okolí, což je hlavní podmínka k založení kolonie. Také v ní mají lákavý jídelníček. Pestrá směs bylin tu roste právě díky pastvě. D

V okolí vyhlídky Heiliger Stein nedaleko Hnanic najde trpělivý a pozorný kolemjdoucí skotačící sysly.
Co nového na Svatém kameni: pod magickou vyhlídkou skotačí sysli

vě stáda exmoorských koní, která jsou v majetku obecně prospěšné společnosti Česká krajina se v Podyjí pasou čtvrtý rok. „Sysel je dalším důkazem toho, že pastva koní na této části Havranického vřesoviště skutečně funguje. Na pestrou nabídku pastvou formovaných stanovišť nejrychleji zareagoval hmyz, ale postupně je pastvina atraktivnější i pro řadu větších živočichů,“ vyzdvihl Robert Stejskal ze správy Podyjí.

Záchranný program na udržení sysla obecného ale i další mizející živočichy a rostliny v přirozené krajině zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny. „Díky programům se podařilo zachránit pro naši přírodu hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových. Často ale také zlepšují podmínky i pro jiné rostliny a živočichy,“ upozornil František Pelc, ředitel agentury.