Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Pohořelic po nové silnici? Za deset let

Znojemsko - Opravu silnice Znojmo– Pohořelice odhadují státní stavitelé silnic na deset roků. První práce začnou snad do tří let. Silnice dostane mimoúrovňové křižovatky, zůstanou ale dvapruhy.

9.11.2009 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Za deset let, možná, povede z Znojma do Pohořelic kompletně modernizovaná silnice. Bude mít pořád jen dva pruhy, definitivně na ní ale rozhodující křižovatky budou mimoúrovňové. Plyne to z podkladů, které Ředitelství silnic a dálnic předložilo do prvního posuzování chystané stavby. S dvěma pruhy se většina starostů měst neochotně smiřuje, termín považují za velmi dlouhý.

„Pro nás je nejdůležitější potvrzení mimoúrovňových křižovatek. Stavba kvůli nimi bude také v úseku u Miroslavi nejnáročnější. Pokud je o dva pruhy, je to výsledek vyhodnocení frekvence dopravy, která z Branišovic do Znojma klesá,“ řekl starosta Miroslavi Augustin Forman.

Podobně mluvil znojemský starosta Petr Nezveda. „Z několika jednání výrobních výborů, kterých jsem se účastnil vyplynulo, že pro případný třípruh by musely být splněny podmínky, které zřejmě silnice Znojmo – Pohořelice naplňuje jen částečně. S průzkumy intenzity dopravy také nic nenaděláme. Boj za třípruh je nyní bojem s větrnými mlýny,“ uvedl Nezveda s tím, že obecné parametry rekonstruované silnice případné pozdější rozšíření umožní.

Nejméně spokojený zůstává starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. „Moje otázka pro odbornou veřejnost zní, zda tahle silnice bude o tolik méně frekventovaná, než obdobná na rakouské straně, kde tři pruhy staví všude, kde je to možné. Pronikavě to zvyšuje bezpečnost. K čemu je nám dobrý dvoupruh, když ho lemují čím dál hustší řady pomníčků obětí nehod?, “ ptal se Mokrý.

Podle dokumentace předložené do opakované vstupní procedury zkoumání vlivů na životní prostředí zvažují stavitelé silnic rozložení modernizace silnice Znojmo – Pohořelice do čtyř etap. Předkladatelé dokumentace uvádí, že jednotlivé části rekonstrukce přijdou na řadu mezi lety 2013 až 2020.

Nejdál jsou přípravy na úseku mezi Znojmem a Lechovicemi, který je považovaný za nejsnazší. „Nyní pracujeme na podkladech pro územní řízení. Je zatím předčasné mluvit o tom, kdy začne stavba, Čeká nás například řešení majetkových vztahů k pozemkům. Budeme dělat vše pro to, aby příprava postupovala hladce. Na tomto úseku jsme dál, než na ostatních, ale do konečného výsledku může promluvit ještě mnoho faktorů,“ upozornila Věra Hoderová z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic.

Starosty vyhlídka na termín dokončení modernizace za jedenáct let netěší. „Je to jedna z mála věcí, které mě nenechávají v klidu. Je trestuhodné, že se na této silnici dvacet let po revoluci nic nezměnilo a teď bychom měli čekat dalších jedenáct let, to je špatné,“ komentoval plány starosta Mokrý s tím, že by si úkol podpořit urychlenou rekonstrukci měla vzít za svůj krajská politická reprezentace. „Rok 2020 je skutečně hodně vzdálený termín, na druhé straně je výhodou, že tato stavba je dobře připravena a nenarazila zatím na zásadní problémy, například kvůli ekologům,“ podotkl jeho kolega z Miroslavi Forman. Podle znojemského starosty Petra Nezvedy bude zapotřebí společné iniciativy místních politiků a aktivity zástupců regionu v Praze. „Doba je to dlouhá, bude potřeba aby zatlačili všichni společně, i naši zástupci ve vrcholné politice, kteří zatím velkou činorodostí nevynikali,“ podotkl Nezveda.

Autor: Martin Moštěk

9.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení