„Slavnosti svatého Martina mají v Šaldorfě už několikaletou tradici. Letos jsme křtili dvanáct vín, i když v sále bylo k ochutnání kolem třiceti vzorků,“ uvedl jeden z členů vinařského cechu Marek Špalek.

Úvodu oslavy věnované svatému Martinovi se zhostily děti ze šaldorfské mateřské školky. Zazpívaly několik písní, které potěšily malé i velké. Poté následoval příjezd svatého Martina, o který se postaral Spolek přátel Hroznové kozy. Ženy a muži oblečení v kostýmech z doby minulé doprovázeli Martina na koni.

Navíc předvedli scénku zaměřenou na příběh, jak se Martin stal svatým. Původem římský voják potkal v jedné chladné noci promrzlého a nahého žebráka. Martinovi se nebožáka zželelo a mečem rozťal svůj plášť na polovinu. Jednu z nich žebrákovi věnoval.

Požehnání vínu

Po vystoupení Spolku přátel Hroznové kozy požehnal Otec Marian mladým vínům, která se dle vinařů letos povedla. Mohlo za to příjemné počasí. „Bylo sice chladné léto, ale koncem srpna přišla velká vedra, která trvala více jak týden. Až doposud bylo počasí, které vínům vyhovovalo, protože nepršelo. Letos budou mít vyšší obsah alkoholu, s přiměřeným obsahem kyselin a mnohdy i s více zbytkovým cukrem. Bude hodně vín plnějších a sladších,“ hodnotil letošní úrodu Špalek.

Ochutnávku v sále Modrých sklepů si nenechaly ujít desítky lidí. Na tvářích vinařů byla vidět spokojenost. „Vinaři jsou nadšení. Loni se jim nepodařilo naplnit sklepy, letos je tomu naopak. Můžeme se těšit na skvělý ročník,“ dodal Špalek.