Podle odborníků lze jen těžko odhadovat, kdo uspěje. Volby do senátu totiž mají mnoho specifik. „Jsou odlišné od všech ostatních už kvůli souhře hned několika okolností. Především občané v nich volí jiným způsobem. Vybírají jenom jednoho kandidáta, a proto nemusí při jejich volbě rozhodovat stranická příslušnost. Mnohem důležitější jsou vlastnosti jako profese, pohlaví, věk či předchozí politické zkušenosti,“ upozornil politolog brněnské Masarykovy univerzity Pavel Šaradín.

Právě na osobnosti se proto strany snaží většinou při výběru kandidátů sázet. Například občanští demokraté vyšlou do boje o senát na Blanensku bývalého ligového fotbalistu a trenéra brněnské Zbrojovky Karla Jarůška. TOP 09 v Brně zase vsadila na ředitele Masarykova onkologického ústavu Jiřího Vorlíčka, Věci veřejné na zoologa proslaveného lovem paviána Heika Jiřího Víta a lidovci populárního bývalého jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka.

Úspěšného krajského politika nasadili i sociální demokraté. Shodou okolností proti budoucímu náměstkovi krajského hejtmana Juránkovi nastoupí současný náměstek Václav Božek. „V regionální politice působím dvacet let. Myslím, že jsem dostatečně známý. Počítám s postupem do druhého kola,“ řekl Božek. Souboj s Juránkem podle něho mladou krajskou koalici neovlivní. „Nedokážu si to představit. Senátní volby nesmí zasahovat do práce pro kraj,“ uvedl Božek.

Podobný názor má i Juránek. „Pokud se do Senátu dostane někdo z nás dvou, kraji to naopak prospěje. Známe zdejší problémy a pomůžeme je řešit,“ zdůraznil lidovecký kandidát. Juránek stále neví, zda dokáže zvládat post náměstka hejtmana a současně senátora. „Obě funkce si mohou překážet. V tom případě se vzdám postu náměstka,“ prohlásil. Odmítl potvrdit možnost, že pokud do druhého kola voleb postoupí jen jeden z kandidátů současné krajské koalice, druhý ho veřejně podpoří. „O tom nechci spekulovat. Postoupit jistě chceme oba,“ připomněl Juránek.

Náměstek Božek takovou možnost nevyloučil. „Při postupu do druhého kola se ale budu ucházet o podporu všech bez rozdílu,“ podotkl sociální demokrat.

Slibují skončit

Politické zkušenosti chtějí ve volbách prodat také tři z pěti jihomoravských senátorů, jimž končí mandát. Všichni jsou občanští demokraté. „Podařilo se mi rozpracovat spoustu věcí, v nichž chci pokračovat,“ řekla kandidátka z Hodonínska Alena Venhodová. Dodala, že bude-li zvolena, po druhém funkčním období skončí. „Zúročím zkušenosti jinde,“ slíbila. Stejný slib dal i Zdeněk Janalík. Kandidát v obvodě Kroměříž, pod který spadá část Vyškovska. „Dvě volební období jsou pro mne maximum. Pak už je senátor zcela odtržený od praktického života,“ uvedl.

Jeho stranický kolega Tomáš Julínek z obvodu Brno-venkov už má dvě volební období za sebou, přesto se postu vzdát nehodlá. „Mám pocit nedodělané práce. Připravil jsem reformu zdravotnictví, jenže předkládat ji budou jiní. Musím ji kontrolovat,“ řekl Julínek.

Podle politologa Šaradína však řada Julínkových minulých kroků odsouvá sen o dalších šesti letech v senátorském křesle mimo realitu. „Lidé ho znají spíše jako ministra zdravotnictví v Topolánkově vládě. Podle mne ho to poškodí. Nedokázal s občany o svých reformách mluvit. Lidé, kteří běžně volí pravici, tak budou spíše preferovat kandidáty jiných stran, například TOP 09,“ myslí si Šaradín.

Vedle kandidáta TOP 09 Karla Bořeckého usilují o Julínkův post senátora také levicoví kandidáti. Oba jsou rovněž lékaři. Za sociální demokraty kandiduje onkolog Jan Žaloudík, komunisty zastupuje Vojtěch Adam. „V našem obvodě tradičně postupují do druhého kola právě komunističtí kandidáti,“ upozornil Adam.

Vizitky kandidátů do senátu z volebních obvodů jihomoravského kraje najdete ZDE
(nutný Adobe acrobat reader).

Sehnalovy výzvy

Na rozdíl od spolustraníka Julínka se senátor za Blansko Vlastimil Sehnal rozhodl znovu nekandidovat. „Každý musí vědět, kdy přestat. Byl jsem poslancem Federálního shromáždění, poradcem předsedy vlády, starostou obce i senátorem. Teď jsou přede mnou nové výzvy,“ řekl Sehnal. Kandidovat nehodlá ani lidovec Rostislav Slavotínek. „Už jsem dost starý. Nechci, aby se lidé na Senát dívali jako na odkladiště přezrálých politiků,“ usmál se brněnský senátor.

Zatímco lidovci jen chtějí vyměnit Slavotínka za Juránka, zelení vyklízejí pozice plošně. V republice nasadili jen tři kandidáty. „Nechceme tříštit hlasy pro malé středové strany. Nasazujeme kandidáty jen tam, kde máme šanci uspět. V kroměřížském obvodě to bude Zdeňka Dokoupilová,“ upozornil místopředseda strany Martin Ander.

Strana se podle politologa Šaradína definitivně odepsala. „Senátní volby měly být pro zelené nejvyšší prioritou. Je to jejich jediná možnost, jak zůstat v parlamentu. Ale asi nemají peníze nebo lidi ochotné za ně kandidovat, a tak jsou bez šance uspět,“ podotkl Šaradín.

Kdy a jak se volí

- Volby do Senátu Parlamentu České republiky se konají v pátek 15. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 16. října od 8 do 14 hodin. V případě druhého kola o týden později ve stejný čas.
- V Jihomoravském kraji se volí senátoři v obvodech Brno­město, Brno­venkov, Blansko, Hodonín a Kroměříž.
- Volit může každý občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dovršil věk osmnáct let.
- Volební lístky dostanou voliči do schránek. V případě druhého kola budou k dispozici ve volebních místnostech.
- Volby do Senátu jsou dvoukolové. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu všech platných hlasů, postupují dva nejúspěšnější do druhého kola, v němž se rozhodne.
- Senátoři jsou voleni na šest let.

Zapomenuté lístky? Nevadí

Příležitost zvolit svého nového senátora mají letos lidé v Jihomoravském kraji v pěti volebních obvodech. Mandát totiž po šesti letech končí členům horní komory Parlamentu v obvodech Brno-město, Brno-venkov, Hodonín, Blansko a Kroměříž, pod který spadá východní část Vyškovska.

„První den voleb, v pátek 15. října začíná hlasování ve dvě odpoledne a končí v deset večer. V sobotu pak hlasování začne v osm ráno a skončí ve dvě odpoledne,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Pravidla pro volby podle něj určuje zákon. „Právo volit do Senátu má každý státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně osmnáct let. V případě konání druhého kola voleb pak i občan, který alespoň druhý den konání voleb dosáhl věku nejméně osmnáct let,“ upozornil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Právě radnice Brna, Hodonína, Blanska a Kroměříže senátní volby organizují. „V tomto se hlasování liší od voleb parlamentních a evropských, které má na starosti kraj,“ uvedla vedoucí magistrátního dobrou vnitřních věcí Eliška Balaščáková.

Podle ní ovšem změna organizátora voleb takřka nemá na jejich praktický průběh vliv. „Hlasovací lístky pro první kolo volby přijdou každému voliči jako vždy do poštovní schránky. Pokud je ztratí, nebo zapomene, nic se neděje. V hlasovací místnosti dostane balík nový,“ uklidnila roztržité voliče Balaščáková. Lístky ve volební místnosti dostanou voliči také v případném druhém kole senátních voleb týden po kole prvním. „Do schránek bychom je nestihly distribuovat,“ připomněla vedoucí odboru Balaščáková.

Do českého senátu se volí dvoukolově a většinovým systémem. V prvním kole tak může do senátu proklouznout jen ten kandidát, který dostane nadpoloviční většinu hlasů.

V opačném případě dva nejúspěšnější kandidáti postupují do druhého kola, v němž se rozhodne. Podle brněnského politologa Pavla Šaradína je velmi pravděpodobné, že se druhého kola voliči dočkají ve všech obvodech. „Aby byl zvolen někdo v prvním kole, musí být nadprůměrně výrazný,“ uvedl Šaradín.

PETR JEŘÁBEK
MICHAL FILÍPEK