„S výstavbou bioplynové stanice jsme nesouhlasili a tím jsme celý záměr definitivně smetli ze stolu," řekl jeden z místních zastupitelů Zdeněk Komůrka.

Starosta Pavel Málek, který se umístění bioplynové stanice v Jevišovicích nebránil, odmítl celou záležitost komentovat. „Nebudu se k tomu už nijak vyjadřovat," poznamenal.

Místní obyvatelé toto rozhodnutí převážně vítají, neboť se proti záměru se zvedla velká vlna odporu. Jevišovičtí dokonce sepisovali petici a zakládali občanské sdružení proti výstavbě stanice. „Celé dva měsíce jsem žila ve strachu, že podobné zařízení se v našem městě opravdu postaví. Nyní se mi ulevilo," nechala se slyšet Marta Antlová.

Další z místních žen si není úplně jistá, zda Jevišovice odmítnutím výstavby stanice něco neztratily. „Těžko říct, jestli je to vítězství, nebo prohra. Vím, že hodně lidí bylo proti. Já bych se spíše přikláněla k výběru jiné lokality," poznamenala jedna z místních žen. Která si nepřála být jmenovaná. Redakce ale její jméno zná.

Někteří jsou ale ostražití a nevěří, že by se investor vzdal svých plánů tak rychle. „Ze zamítnutí výstavby stanice máme všichni radost. Uvidíme, co na to řekne investor, zda bude hledat další pozemky v okolí nebo zda se Jevišovice zbavily bioplynové stanice navždy. Já osobně si myslím, že nebezpečí stále trvá," vyjádřil se Leoš Linha.

Odmítnutí Jevišovic ale zástupce firmy Invest Projekt Service ZN Petra Štěrbu už netrápí. Své podnikatelské aktivity nasměruje zřejmě zcela mimo znojemský region.

„Svůj záměr jsme nabídli nejprve Znojmu a plánovali jsme vystavět stanici v Oblekovicích. Město toto zřejmě z politických důvodů odmítlo. Zástupci Jevišovic nás sami oslovili po jedné z přednášek, které jsme na téma moderních recyklačních center pořádali. Nabídli jsme jim tedy náš podnikatelský záměr, který plánoval v Jevišovicích  kromě zmiňované stanice také výstavbu domova pro seniory a lékárnu," popsal Petr Štěrba.

Firma, kterou zastupuje, počítá s tím, že budování recyklačních center na Znojemsku provází vlna nevole a nesouhlasu. Na vině je špatná zkušenost s fungováním bioplynové stanice ve Velkém Karlově. Ta kvůli nedodržování řádných postupů obtěžovala okolí silným zápachem a od úřadů dostala pokutu v řádu milionů korun.

„Nesmírně důležitá je objektivnost a informovanost. Nejdůležitějším argumentem jsou zde ale lidské emoce. Nic ale nechceme protlačovat přes odpor obyvatel," dodal za investora Štěrba.