Jeho výstava s názvem Dobrá hospodyňka má pro pírko přes plot skočit je  do konce června k vidění v Galerii Žlutá ponorka ve znojemském kině Svět.

Hlávka: zvířata se nebojí člověka

Plenkovice – Stokilometrovou  trasu Tasmánií ušel v únoru amatérský cestovatel z Plenkovic Marek Hlávka.  „Přiletěli jsme s přítelkyní pátého února do druhého největšího města Tasmánie Launcestonu. Pobyli jsme tam pouze jeden den, abychom se srovnali s časovým posunem," popisuje Hlávka.

Cestovatelé a milovníci pěší turistiky  míří do národního parku Cradle Mountain. Nabízí vůbec nejznámější  trek neporušenou panenskou přírodou v délce pětaosmdesáti kilometrů. „Měli jsme s sebou veškeré vybavení.  Přítelkyně nikdy podobnou trasu nešla a zvládla vše skvěle," usmívá se cestovatel.

Podél trasy jsou rozmístěné chatky na přespání, někteří dobrodruzi využívají i stany. „Prošli jsme základní trasu včetně bočních cest, takže jsme ušli asi sto kilometrů. S sebou jsme nesli vařič a jídlo na devět dní. Jediné, co jsme nepotřebovali, byla voda. V Tasmánii je příroda naprosto nedotčená, mohli jsme se proto napít téměř kdekoli z přírodního pramene. Podél cest jsou k dispozici i rezervoáry s dešťovou vodou, která slouží k pití," vysvětlil Hlávka.

Třetina země je chráněná coby divoká tasmánská příroda. „Nepřestaly mě udivovat nádherné hory a lesy. Tasmánie je osídlená pouze u pobřeží, vnitrozemí ovládá divoká příroda," popsal cestovatel.

Zvířatům tam podle něj zcela chybí respekt z člověka. „Přiblíží se klidně na pět metrů a neprchají. Ví, že jsou rychlejší. Měl jsem možnost prohlédnout si takto třeba klokana nebo vombata. Tasmánského čerta jsme ale v parku nepotkali," komentoval.

Návštěvu naplánoval na únor. „Je to měsíc, kdy  nejméně prší. Zažili jsme  ale výkyvy počasí, kdy ve dne bylo tropických třicet stupňů a v noci pouhých pět," dodal Hlávka.