Lepší a modernější cisterny, ale také nové přilby, boty či pracovní oděvy nakupovali dobrovolní hasiči na Znojemsku. Pomohl jim k tomu Jihomoravský kraj, který loni do regionu poslal šest milionů korun na nákup hasičské techniky.

Spokojeni jsou například dobrovolní hasiči v Blížkovicích či v Prosiměřicích. Ve Višňové hasiči dokonce donedávna  používali zřejmě nejstarší cisternu v regionu. „Ta naše byla z roku 1969. Uplynulou sobotu jsme ji prodali. Teď už máme i díky dotacím z kraje a penězům z obecní pokladny podstatně lepší cisternu. Kraj nám dal pět set padesát tisíc korun a převodem jsme od profesionálních hasičů dostali Karosu. Už je po repasování a devětadvacátého května bude její slavnostní svěcení," uvedl velitel hasičů ve Višňové Radek Brázda.

Dodal, že ještě chtějí nakupovat nezbytnou výstroj. „Potřebujeme, aby každý chlap měl svůj mundůr. Letos jsme kraj žádali jen o dvě stě padesát tisíc korun. Pokud vím, hejtman hasiče podporuje, tak to snad dobře dopadne," doplnil Brázda.

Pro podstatně lepší cisternu si příští pátek pojedou i dobrovolní hasiči z Blížkovic. „Z kraje jsme dostali osm set tisíc korun, něco jsme měli i z předchozího roku a zbytek nám dá městys. Cisterna za milion a devět set tisíc bude po celkové rekonstrukci a poslouží pro zásahovou jednotku obce. Bude na ní i osvětlovací stožár a elektrocentrála," řekl velitel blížkovických hasičů Martin Bloudíček.

Novou výstroj si koupili například hasiči v Moravském Krumlově-Rakšicích. „Dostali jsme z kraje sto tisíc korun a kupovali jsme nové oblečení, zásahové boty či helmy," potvrdil velitel družstva tamních dobrovolných hasičů Jiří Kleibl.
Hejtman kraje Michal Hašek již loni zdůraznil důležitost dobrovolných hasičů.

„Stojí na nich integrovaný záchranný systém, zejména během mimořádných událostí, jako jsou například povodně. Dotace, které jim posíláme, jsou určené k zajištění a udržení akceschopnosti jednotek sborů, které se podílejí nejen na hašení požárů, ale i na záchranných pracích, při živelních pohromách nebo jiných mimořádných událostech," zdůraznil Hašek.

Přímo na Znojemsko putovalo asi šest milionů korun. „Je to dosud nejvíce peněz, které kdy kraj na dobrovolné hasiče dal. Dříve dával maximálně deset milionů pro celou jižní Moravu a dnes jen na Znojemsko půjde celkem šest milionů korun. Je fakt, že nikdy se nedá vyhovět všem požadavkům, ale jsme za tuto sumu rádi," přiblížil velitel miroslavských dobrovolných hasičů Václav Kondler.

Kraj plánuje hasiče podpořit i v příštím roce. „V dotačním programu  je v rozpočtu pro rok 2013 schváleno třicet  milionů korun.  Obce pro svoje jednotky sborů dobrovolných hasičů mohou požádat do výše sedmdesáti procent celkových předpokládaných výdajů. Zbytek musí zabezpečit obec ze svých zdrojů," sdělila mluvčí kraje Denisa Kapitančiková.

Uvedený dotační program Jihomoravského kraje na požární techniku a věcné prostředky k řešení mimořádných událostí jednotek sborů dobrovolných  hasičů obcí kraje byl vyhlášen na roky 2013-2016. „O konkrétní částce na jednotlivé roky rozhodne krajské zastupitelstvo při schvalování rozpočtu na daný kalendářní rok," uzavřela Kapitančiková.