Lepší cisterny, požární stříkačky, auta pro přepravu hasičů, ale také novou zásahovou výzbroj a výstroj by již brzy mohli získat dobrovolní hasiči v některých obcích na Znojemsku. Ti dnes používají techniku mnohdy i čtyřicet let starou.

Dotacemi pro hasiče se zabývali krajští radní koncem uplynulého týdne. „Rada Jihomoravského kraje na svém jednání doporučila krajskému zastupitelstvu schválit dotace pro sbory dobrovolných hasičů obcí v celkové výši osmadvacet milionů korun," uvedl mluvčí kraje Jiří Klement. „Na dobrovolných hasičích stojí Integrovaný záchranný systém, zejména během mimořádných událostí, jako jsou například povodně. Jde o dotace určené k zajištění a udržení akceschopnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů, které se podílejí nejen na hašení požárů, ale i na záchranných pracích, při živelních pohromách nebo jiných mimořádných událostech," zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Přímo na Znojemsko by mělo putovat asi šest milionů korun. „Je to dosud nejvíce peněz, které kdy kraj na dobrovolné hasiče dal. Dříve dával maximálně deset milionů pro celou jižní Moravu a dnes jen na Znojemsko půjde celkem šest milionů korun. Je fakt, že nikdy se nedá vyhovět všem požadavkům, ale jsme za tuto sumu rádi. V Miroslavi například potřebujeme opravit dveře na Tatře. Také potřebujeme dýchací přístroje," řekl velitel miroslavských dobrovolných hasičů.

Dotace na pořízení modernější techniky by měli získat například dobrovolní hasiči v Prosiměřicích a Běhařovicích, kde by si za ně mohli opravit nebo koupit novější cisternu, v Tulešicích by mohli získat Ford Tranzit na přepravu hasičů, Moravskokrumlovští by si mohli koupit novou zásahovou výstroj.

Novější cisternu, osvětlovací zařízení či kalové čerpadlo tak mohou získat třeba hasiči v Blížkovicích. „Tuto techniku jsme požadovali. Máme cisternu z roku 1971 a chceme ji nahradit novější. Máme přislíbeno osm set tisíc od kraje a další peníze nám přislíbila obec. Pokud peníze budou, rozhodně budeme rádi," sdělil velitel tamních dobrovolných hasičů Martin Bloudíček.

Spokojenost naopak nepanuje ve Višňové. Tamní hasiči používají patrně nejstarší cisternu v regionu. „Ta naše je z roku 1969. Modernější bychom potřebovali jako sůl. Navíc na technickou kontrolu musíme jezdit každý rok a hlavně motor udržet v dobrém stavu je potíž. Žádali jsme o milion korun a od obce čtyři sta padesát tisíc. Kraj nám dal jen půl milionu korun, takže jak to teď budeme řešit, to nevím," posteskl si velitel hasičů ve Višňové Radek Brázda.

Kraj má v letošním rozpočtu pro dobrovolné hasiče celkem pětatřicet milionů korun, sedm milionů zůstává jako rezerva pro druhé pololetí roku. „Žadatelům, jejichž žádosti byly posouzeny a doporučeny odbornou komisí, poskytne kraj dotaci maximálně do sedmdesáti procent celkových výdajů," uzavřel Klement.