Tradiční součásti vzpomínek na dvoudenní boj rakouských a francouzských vojsk pod Znojem letos doplní pochod příznivců vojenské historie ze Seefeld-Kadolzu, vesnice na dolnorakouské straně hranice nedaleko Jaroslavic. „Malý náznak pochodu k bitvě jsme organizovali už loni, když jsme šli jeden den tuším z Lechovic. Tentokrát jsme si řekli, že to vezmeme od Rakouska a povedlo se. Přihlášky účastníků uzavřu koncem týdne, nejspíš nás ale půjde mezi dvaceti a třiceti, " sdělil šéf spolupořádajícího sdružení Acaballado Ivan Vystrčil.

Ze Seefeldu pochodová kolona vyjede a vyjde příští čtvrtek. „Pojede dvanáct nebo patnáct jezdců a koních, nějací pěšáci a jeden povoz. Pojedeme mezi vinohrady, občas vystřelíme, odpoledne rozbijeme tábor ve Vrbovci a předvedeme první bojovou ukázku, " dodal Vystrčil.

Zapojení Vrbovce do vzpomínkových akcí uvítala tamní starostka Marie Polachová. „S nabídkou přišli pořadatelé, když hledali místo pro tábor pochodujících vojáků. Snad měli původně vyhlédnuté Dyjákovičky, ale Vrbovec se jim nakonec líbil víc. Jsme moc rádi, že se u nás zastaví a doufám, že se bude lidem program líbit," uvedla starostka.

Kavaleristé i pěšáci mají ze Seefeldu vyrazit ve čtvrtek hodinu před polednem, tábor u vrboveckého kostela plánují rozbít kolem čtvrté odpoledne a na půl pátou chystají bojovou ukázku.

Rychlé přesuny jízdy předcházely i skutečné bitvě před dvěma sty pěti lety. „Bitvě u Znojma předcházela ta u Wagramu. Tam Rakušané pod velením arcivévody Karla sice prohráli, ale dokázali spořádaně ustoupit. Karel se chtěl stáhnout k Jihlavě. Téměř se mu zdařila lest, kdy předstíral, že hlavní voje ustupují k Brnu. Předsunuté francouzské jednotky generála Marmonta náhodou u Lávy narazily na rakouské oddíly, pronásledovaly je a odhalily trasu Karlova ústupu," popsal již dříve začátek bitvy historik znojemského Jihomoravského muzea Jiří Kacetl.

Rozšířený program pořadatelé připravili právě u příležitosti menšího půlkulatého výročí. „Větší připomínky chceme pořádat právě s pětiletými intervaly. Letos jsme ve spolupráci s našimi přáteli ze Seefeldu nachystali právě tento pochod, aby se vzpomínky zapojilo i Rakousko. Společně jsme získali také dotaci z fondu malých projektů, " informoval starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Víkendový program vzpomínek na bitvu bude téměř tradiční. Vojska se tentokrát nestřetnou v boji u řeky, ale doslova v poli. „Koupili jsme kus pole se vzrostlým obilím, kde se bitva za účasti více než tří stovek aktérů odehraje. U nás tenhle typ ukázek není úplně častý, ale v zahraničí, například u Waterloo, se boje v lánech obilí ukazují poměrně pravidelně," připomněl Vystrčil. Slavnostní zahájení sobotního programu naplánovali na třináctou hodinu, samotná bojová ukázka začne o hodinu později. V neděli v deset hodin pak vzpomínku uzavře bojová scéna u Louckého kláštera.

Bitva před dvěma sty pěti lety skončila příměřím. „Arcivévoda Karel nevěděl, že první den bojů stál jen proti předsunutým silám Francouzů, a proto se spíše bránil. Sám Napoleon v této bitvě příliš nevynikl, dorazil až druhý den a nad ránem dvanáctého července dojednal příměří v Červeném dvoře u Suchohrdel. Skončilo tak celé tažení roku 1809," doplnil Kacetl.

Z programu připomínky bitvy

Historický pochod

Čtvrtek 10. července 11 hodin Seefeld-Kadolz

Historický povoz s koňmi, vojáci i jezdci na koních se vydají na cestu do Znojma. Odpoledne se utáboří ve Vrbovci

Vrbovec 16:30

první bojová ukázka potyček ustupujících Rakušanů s Francouzi

Sobota 12. července

Dobšice 13 hodin

slavnostní zahájení hlavního programu vzpomínkové slavnosti

Současně se koná tradiční dobšické Dobývání sklípků

14 hodin

bojová ukázka v obilném lánu za účasti více než tří stovek historických vojáků