Podvečerní posezení na zahradě u grilujícího se masa by mohl v létě obyvatelům rodinných domů v části Dobšic zvané Leska kdekdo závidět. V reálu ale tuto idylu kazí zápach, který pravděpodobně způsobuje nedaleká čistička odpadních vod bývalých znojemských mlékáren. Možná za něj může rozbité čerpadlo.

„Cítíme to tu pořád, ale nejhorší to bylo, když přišla velká vedra,“ řekl jeden z místních Miroslav Rolník. Zápach je podle něj nejhorší ráno a pozdě večer, kdy se nad údolíčkem mění tlaky. Cítit je také při změně počasí. „Někdy je to tak hrozné, že se nedá sedět vůbec venku,“ dodal.

Slíbili nápravu


Obec provozovatele čističky na stížnosti občanů upozornila už před měsícem. „Slíbili, že se to pokusí napravit, ale nic se zatím nezměnilo,“ řekl starosta Jaroslav Jenšenovský. Proto požádal o zajištění nápravy odbor životního prostředí i další instituce. „Podnět jsme dostali ve středu, teprve se tím začneme zabývat,“ řekl šéf odboru Jaromír Mička. Jak dlouho to potrvá, bude zaležet na tom, co jeho lidé zjistí přímo v terénu. Podobný problém museli řešit už před několika lety. Firma tehdy byla nucena provést technické úpravy. Úřad ale může udělit i sankce až do výše deset milionů korun.

Zvýšení intenzity zápachu, který otravuje život lidem v okolí, pravděpodobně zapříčinilo vyhořelé čerpadlo, které vhání kyslík do čištěné vody. „Nehoda se stala zhruba před třemi měsíci, čekali jsme na náhradní díly z Německa,“ řekl majitel firmy, která čističku vlastní, Jan Semotam.

Páchne v létě


Vše má být podle něj v pořádku příští týden. „Problémy vznikají v létě, kdy jsou vysoké teploty,“ uvedl Semotam.

Čistička je v suchých měsících prakticky jediným zdrojem vody pro potok Leska v jeho dolní části. „Sledujeme kvalitu vody, kterou vypouštíme. Neporušujeme žádné limity,“ dodal Semotam.