Průvod je vedený„vlajkonošem“ s praporem znázorňujícím Hroznovou kozu, poté kráčí strážci vinohradů, hotaři, a ženy ve venkovském oblečení. Srdečný hovor občas přeruší lomozící vozík, který hotaři táhnou po dlážděné cestě. U některého sklepa už vinař průvod vyhlíží, někde je třeba řádně zabušit a vysvětlit důvod návštěvy.

„Vinaři, neznáte ve vinohradu nic, než dřinu. Okopáváte, zastřihujete, stříkáte, zalamujete….a jakmile začnou hrozny zlátnout, nastoupíme mi, hotaři, abychom úrodu před hejny špačků a nenechavci ochránili,“ odříkávají muži v modrých zástěrách před sklepy v Dobšicích.

Takto minulý rok přivezl do Znojma svatý Martin na svůj svátek mladá vína k požehnání a ochutnání.
Svatomartinské víno o den dřív. E-shopy ho mohou nabízet s předstihem

Vinař dá hrdě ochutnat výsledek své práce. S potěšením pak zjistí, jaký má třpyt a že lahodné je ho pít. Alespoň takovými rýmy hodnotí členové spolku darované víno.

Po cestě kolemjdoucí průvod srdečně zdraví a dávají se s jeho účastníky do řeči. S postupujícím odpolednem je mezi sklepy stále více živo. Je slyšet harmonika a kromě vína je k ochutnání i burčák. Uličkou voní klobásy i živáňská a návštěvníci se vrací k vinařům, kde jim víno zachutnalo, nebo do sklepa, který na trase třeba nedopatřením vynechali.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Spolek přátel Hroznové kozy budou mít jejich příznivci příležitost znovu vidět 28. října ve Vrbovci.