Volné pozemky přestávají stačit zájmu investorů v Dobšicích. Obec proto hledá další plochy. Její plány ale komplikuje vedení plynu a naleziště cihlářské hlíny. Ves kvůli tomu možná ztratí velkého investora.

Další zónu chystá soukromá společnost spolu se znojemskou radnicí v Příměticích.

„Stávající pozemky určené pro podnikání máme téměř zaplněné, proto chceme třemi dílčími změnami územního plánu určit nové lokality pro investory. Jejich zájem je značný a my se jim snažíme vyjít vstříc,“ řekl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Stávající pozemky téměř zaplní tři fotovoltaické elektrárny. „Každá z firem obsadí zhruba dva hektary. První z nich má pro svou elektrárnu i čerstvě vydané stavební povolení,“ dodal Jenšovský.

Mnohem složitější je situace kolem další chystané zóny. „Nejvážnější je sdělení ministerstva průmyslu, že v lokalitě je záložní naleziště cihlářské hlíny. To je výhrada, se kterou neumíme hnout a nejspíš nás donutí tyto pozemky z dalšího projednávání zcela vyřadit,“ uvedl Jenšovský.

Upozornil, že komplikace nejspíš zaviní odchod zahraničního investora, který chtěl u Dobšic stavět továrnu na deseti hektarech. „Mimoto nás čekají jednání s plynárenskou společností. Další část pozemků totiž kříží vysokotlaké vedení plynu. Pokud bychom je chtěli přeložit, ponese náklady obec nebo investor,“ dodal Jenšovský.

Další nepříjemnou zprávou pro obec byl konec plánu na stavbu sportovního centra v někdejším zahradnictví Léry. „Bohužel investor nesehnal všechny peníze a od projektu ustoupil,“ uvedl starosta.

Pokračují naopak přípravy průmyslové zóny Krystal Park u znojemské městské části Přímětice. „Spolu s firmou, která zónu chystá, pracujeme na poměrně složité projektové dokumentaci na dešťovou kanalizaci nejen pro zónu, ale i přilehlou část Přímětic,“ sdělil znojemský starosta Petr Nezveda.

O možnost stavět u Přímětic se již začaly zajímat první firmy.

„Investor s námi jednotlivé záměry konzultuje, většina z nich je zatím vhodná pro umístění v této lokalitě,“ dodal starosta.

Přímo ve městě se zatím nepohnuly práce na dvou největších stavebních parcelách. U Jarošovy ulice chce společnost Danton Travel stavět sportovní a kongresové centrum. Přestože práce na něm měly začít už na počátku léta, zeje místo dosud prázdnotou.

„Práce se poněkud zpozdily, ale do konce roku jistě začneme a do konce toho dalšího by centrum mělo být hotové,“ řekl jednatel společnosti Stanislav Hahn.

Ten stojí i za projektem revitalizace bývalého areálu společnosti Fruta, někdejší Znojmie. „S investorem dolaďujeme poslední podrobnosti. K podpisu smlouvy a představení detailů využití celého prostoru určitě dojde do konce tohoto roku,“ doplnil Hahn.

Daniel Smola