V těchto dnech dokončují zahradníci výsadbu stromků, keřů a květin. „V současné době vysazuje Městská zeleň ve spolupráci s architektkou zeleň. Stavební firma vybetonovala základové desky kašny a následovat bude pokládka výduskového dna kašny," uvedla mluvčí radnice ve Znojmě Zuzana Pastrňáková.

Na rekonstrukci okolí kašny se bude pracovat do konce září. „Samotné osazení kašny je v plánu nejpozději na jaře příštího roku," dodala mluvčí.

Právě ke kašně směřovaly zraky mnoha Znojmáků. Vlastní opravy kašny má provést restaurátor ve svém ateliéru. To se před časem nejevilo jako zcela reálné, protože když se měli řemeslníci pustit do práce, zjistili, že kašnu nelze snadno rozebrat, a museli proto změnit postup prací. „Kašna se bude rekonstruovat v ateliéru," potvrdila již dříve Pastrňáková. Jak ubezpečila, vše město konzultuje s památkáři. Kašnu opraví brněnský akademický sochař Jindřich Plotica.

Původní projekt na revitalizaci parku přitom počítal pouze s rekonstrukcí nádrže kašny. „Odborníci však odhalili skryté defekty na kašně samotné. Našli také přestárlé čerpadlo a nevyhovující letitou přípojku vody. Nekompaktní je i podloží, na kterém kašna stojí. Proto jsme rekonstrukci tělesa kašny do projektu zařadili dodatečně," vysvětlila mluvčí města.

Zarážející je však pro mnohé obyvatele města cena oprav kašny. Ta se totiž podle radnice vyšplhá na více než tři miliony korun. „Dvě třetiny částky připadají na výrobu nového dna a profilovaných stěn nádrže ze speciálně tvarovaného betonu, vystrojení a osvětlení," naznačila mluvčí s tím, že tři sta tisíc korun by pak měla stát demontáž a zpětná montáž středu kašny odborným pracovníkem.

Nejen cena je ale v celé věci diskutabilní. Velká zakázka připadla bez výběrového řízení firmě Ekostavby, jejíž pracovníci Dolní park revitalizují. „Dodavatele jsme vybrali na výjimku ze zásad pro zadávání zakázek. Podmínkou bylo, že nabízená cena musí odpovídat cenám obvyklým. Vyhlášení výběrového řízení by přineslo technické, časové i realizační komplikace," zdůvodnila Pastrňáková.

Rozladění nad celou situací ale netají zastupitel Jiří Ludvík. „Je zarážející, proč město oslovilo brněnskou firmu bez výběrového řízení. Nabízí se otázka, proč nedat šanci a práci znojemským firmám," zlobil se Ludvík.

Lidem, které přímo v parku oslovil Znojemský deník, se opravený park většinou líbí. „Když srovnám Střední park a Dolní park, pak ten Dolní je hezčí. Moc se mi líbí dětské hřiště s prolézačkami. Je to různorodé a maminky s dětmi sem rozhodně budou rády chodit," řekla Eva Svobodová.