VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dolní park ve Znojmě? Podle města žádná chyba

Znojmo – Více než měsíc poté, co do Dolního parku ve Znojmě vjel první bagr, sdělilo město verdikt stavebního úřadu: Všechny práce jsou v pořádku, k porušení zákona nedošlo. Opozice nesouhlasí.

27.3.2014 8
SDÍLEJ:

Torza původních kameninových žlábků v Dolním parku ve Znojmě.Foto: archiv Deníku

Stavební zákon při obnově znojemského Dolního parku porušen nebyl. A to ani odbagrováním původních žlábků, ani zbořením zídky. Tak rozhodli úředníci znojemského stavebního úřadu reagující tím na podnět Okrašlovacího spolku. Členové spolku nyní uvažují o tom, že celou věc nechají přešetřit krajskými úředníky. Stálý archeologický dozor při obnově parku totiž chybí a nerespektování závazného stanoviska památkářů se stává chronickým nešvarem znojemské radnice.

„Stavební úřad prověřil podnět Okrašlovacího spolku týkající se údajného porušení stavebního zákona a potvrdil, že se město Znojmo v případě žlábků a zídky v dolní části parku žádného porušení zákona nedopustilo, jak tvrdili zástupci Okrašlovacího spolku," reagovala mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Torza původních kameninových žlábků v Dolním parku ve Znojmě.Radnice čekala s odpovědí déle než třicet dnů. „Věříme, že této seriózní informaci budete věnovat minimálně stejně velký prostor jako spekulacím, které se ze strany Okrašlovacího spolku opětovně, a chtělo by se říci i tradičně, nezakládají na pravdě," nechala se slyšet mluvčí.

Celou záležitost označil za skandální opoziční zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo). „Jde o úmyslné krytí nezákonného postupu, patrně pod politickým tlakem, který je systémové povahy," uvažoval Kacetl.

Připomněl zároveň, že vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče začátkem února konstatovala, že pro přezdění zídky bude nutné vydat nové závazné stanovisko památkářů.

„Místního šetření se nezúčastnil nikdo ze stavebního úřadu ani Národního památkového ústavu v Brně. Investor záhy nechal zeď zbořit, aniž by měl avizované stanovisko k dispozici. Stavební úřad žádné pochybení neshledal s tím, že vše stačí zavést do stavebního deníku," nechápal Kacetl.

Daleko větší historická ztráta patrně nastala při odstranění torza odtokových žlábků. „Fotodokumentace Národního památkového ústavu v Brně jasně dokazuje, že žlaby u cest byly, i když město tvrdí opak. Při demolici nebyl žádný archeolog přítomný, takže takovou výmluvu nelze brát vážně. Nyní město povolalo mou kolegyni Alenu Nejedlou, ale až poté, co cesty rozryly bagry a z rigolů zbyly jen zbytky kamení," doplnil opoziční zastupitel a člen Okrašlovacího spolku.

Jak potvrdila archeoložka Jihomoravského muzea ve Znojmě Alena Nejedlá, při stavebních pracích v Dolním parku nebyl a není souvislý archeologický dohled. „Přivolali mě pouze k nálezu jednoho žlábku, který byl porušený. Domnívám se, že zničení je zcela zbytečné a nálezy bylo možné zachovat jako zvláštnost a zakomponovat do projektu. Minimálně by stály za nafocení a zdokumentování," naznačila Nejedlá.

Archeoložka zároveň připomněla, že Dolní park leží v první zóně památkové ochrany a archeologický dozor by měl být přítomný bezpodmínečně u všech prací.

O porušení zákona překotným zbořením zídky mluví i ředitel Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha. „Zídka sice nebyla památkově hodnotná, ale město nepočkalo na vydání závazného stanoviska. Došlo jednoznačně k porušení zákona," upozornil Vácha. Jak doplnil, absence archeologického dohledu je při obnově parku téměř chronickou záležitostí.

Pokud jde o odstranění původních kameninových žlábků, domnívá se, že odborníci znalí místních poměrů měli lokality v parku přesně označit. „Plochy byly vyjmenovány v závazných stanoviscích, záchranný výzkum však situaci nebyl schopen jednoznačně identifikovat," doplnil Vácha s tím, že z Brna vše působí jako politická válka.

Celá záležitost zřejmě skončí na stole krajských úředníků. „Plánujeme ještě schůzku s vedoucím stavebního úřadu, logická a lidská cesta se nám zdá schůdnější," dodal Kacetl.

Autor: Ilona Pergrová

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Adriana Herényiová, 52 cm, 3590 g, 16. 10. 2017, Znojmo
6

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení