Nespokojenost vyjádřil lidovecký zastupitel Pavel Jajtner. „Prošel jsem si důvodovou zprávu a vidím tam nějaké rozpory, které si žádají vysvětlení. Všechna politická uskupení, která v komunálních volbách kandidovala, měla ve svých volebních programech podporu hospicové péče. Máme možnost udělat první krok," vyzýval na pondělním zasedání ostatní.

domácí hospic 1. Rodina, která pečuje o fatálně nemocného, musí počítat s tím, že hlavní tíha povinností zůstane nadále na ní. Domácí hospic péči nepřevezme, ale odborně doplní.
2. O pacienty bude pečovat tým složený z lékaře, zdravotní sestry, sociálního pracovníka, psychologa, duchovního, případně dobrovolníků.
3. Klient nebo jeho rodina si bude na lékaře připlácet dvě stovky den. Je to pouze jedna sedmina celkových nákladů.
4. Podle průzkumů by čtyři lidé z pěti chtěli zemřít doma, v současnosti se to však splní jen dvaceti procentům lidí.

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel oponoval, že k programovým prohlášením přihlíželi. „Řešení Konipasky nám ale přišlo nesystémové," dodal Gabrhel.

Důvody, proč komise doporučila neposkytnout individuální dotaci, shrnul místostarosta Jan Blaha. „Jasný nebyl způsob využití dotace, chybí smlouvy se zdravotními pojišťovnami a celá koncepce se jeví jako neujasněná," naznačil Blaha s tím, že původně zástupci Konipasky uvažovali o domácím hospici samostatně. Mezitím Charita dostala peníze od kraje a organizace tedy spojily své síly.

Podle úředníků město postrádá jasná čísla, kolika lidem bude Domácí hospic pomáhat. „Nemáme jasno, na co by měly být peníze určeny, zda pro lékaře, na technické vybavení nebo služby. Ředitel Konipasky navíc nemá navázanou spolupráci s lékaři," vysvětlila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Šárka Gambasová.

Ředitel Domácího hospicu Konipaska Dominik Hes naznačil, že jej rozhodnutí zastupitelů nepřekvapilo, ale že jde spíš o nepochopení problému. Sto tisíc korun žádal od města na rozjezd nově poskytované služby, která v celém regionu dosud chyběla. „Domácí hospice už provozujeme, máme několik klientů a jedná se převážně o onkologické pacienty. Spolupráce s Charitou i celá koncepce se osvědčila a funguje," podotkl Hes. Dodal, že se snaží získat potřebné peníze od zdravotní pojišťovny.

Konipaska zajišťuje lékařskou péči, znojemská Charita pak sestry a duchovní pomoc. „Do konce roku budeme platit lékařskou péči s služby psychologa, které poskytuje Konipaska. Nevíme, co bude dál, dotace od kraje vystačí s těží do konce roku, ale v hospicu chceme pokračovat," slíbil ředitel znojemské Charity Evžen Adámek.

Nadějí na to, že radní i zastupitelé svůj postoj přehodnotí, se netajil zastupitel Jajtner. „Je dobře, že tato služba se ve Znojmě rozbíhá a je mi líto, že nenašla podporu města. Například padesáti tisíci by zastupitelé dali najevo, že projekt podporují," uvažoval Jajtner.

O popření principu sociální demokracie mluvil politolog Jaromír Příkazský. „Sociální demokracie má sociální politiku v názvu. Nevím, proč projekt zavrhli jako něco negativního či nesystémového, když sami žádné řešení nenabídli," uvažoval Příkazský.