Centrum odborného sociálního poradenství je jednou z nejdéle fungujících služeb Centra sociálních služeb Znojmo. Začalo fungovat už v roce 1983 pod názvem Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy.

„V říjnu 2023 došlo k přejmenování služby na a také k rozšíření o další oblasti podpory a pomoci. Kromě manželského a rodinného poradenství poskytuje centrum také dluhové poradenství, poradenství v oblasti finanční gramotnosti, bydlení, zaměstnanosti či doprovod na úřady,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Jízdárnu ve znojemské Louce čeká rozsáhlá rekonstrukce.
VIDEO: Jízdárnu v Louce obsadili dělníci. Znojmo získá sál pro plesy a koncerty

Znojmo se podle slov starostky města Ivany Solařové snaží reagovat na aktuální problémy a pomáhat potřebným z ohrožených skupin obyvatelstva nebo problémům předcházet. „Centrum považuji za velmi potřebné, protože do situace, která vyžaduje pomoc a podporu se může dostat každý z nás. Proto jsme se dohodli na možnosti umístit centrum do Domečku,“ komentovala starostka Znojma Ivana Solařová.

Centrum odborného sociálního poradenství je aktuálně jedinou službou odborného sociálního poradenství na Znojemsku, která je zařazena do Sítě sociálních služeb Jihomoravského kraje.

Budoucnost a další využití Domečku

Domeček se postupně zaplňuje. „Vedle pronájmu kancelářských prostor soukromým subjektům má v Domečku pronajaté prostory například také Oblastní charita Znojmo, k dispozici je zájemcům k pronájmu i prostorná zasedací místnost. Radnice počítá také s opětovným zpřístupněním společenského sálu, který nyní prochází rekolaudací,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Na dotaz Deníku reagoval, že město čeká na vyjádření dotčených orgánů. „Po vyjádření hasičů bude jasné, zda bude nutné řešit rozšíření únikového východu nebo další opatření pro případ požáru. Pokud to nebude potřeba, bude možné sál Domečku začít využívat pro pořádání menších společenských a kulturních akcí," zmínil Kovařík s tím, že termín zatím není jasný.

Ukrajinský spolek

Město bezplatně zapůjčilo menší kancelář ukrajinskému spolku. Deník o tom informoval ZDE. Spolek vede psycholog Mykhailo Matiash, který sám přišel z Ukrajiny v souvislosti s ruskou agresí. Při rozhodování o bezplatné zápůjčce kanceláře přihlédli radní k podpůrné žádosti, se kterou se na vedení města obrátila ukrajinská konzulka Hanna Proshko sídlící v Brně.

Historie budovy

Budovu takzvaného Domečku postavil na sklonku devatenáctého století Německý měšťanský spolek. Od roku 1910 nesla budova jméno Německý dům. Hotelovou nástavbu objekt dostal v roce 1930. Po druhé světové válce připadl státu a sloužil jako hotel a sál pro pořádání společenských akcí, a to až do devadesátých let. Od té doby sloužila budova hlavně jako zázemí pro Českou spořitelnu a další firmy.

Česká spořitelna pobočku přesunula do nově postaveného domu v Jarošově ulici. Domeček koupilo město roku 2018 a myšlenkou bylo vrátit mu jeho zašlou slávu a proměnit ho ve společenský sál, který Znojmu chybí. „Vizi, že společenský sál Domečku bude sloužit svému původnímu účelu chceme naplnit. V tomto ohledu prosím o strpení, než veřejnost seznámíme s naším uceleným záměrem,“ vzkázala již dříve starostka.

Další možnosti pro plesy

Společenské centrum Dukla, kde se dosud konají plesy a koncerty, má zavřít na jaře roku 2025. Nedávno začala proměna jízdárny v Louce které bude sloužit jako společenské a kulturní centrum.

Variantou by mohla být oprava kdysi slavného Hotelu Znojmo, jinak místními nazývaného Domečku v Pontassievské ulici. Budovu za tím účelem koupilo město od České spořitelny už v roce 2018.
Poslední plesy a koncerty. Znojemská Dukla plánuje zavřít sál pro akce

Některé plesy, například maturitní, směřují pořadatelé do kulturních domů v okolních obcích Využívají například Kuchařovice nebo Práče.