Nedělní výzvu zařízení pro duševně nemocné sdílelo na sociální síti facebook během okamžiků přes čtyři sta lidí. Díky nim je už nyní o klienty domova postaráno.

Na pomoc se přihlásily potřebné zdravotní sestry, pečovatelky, pomocníci do kuchyně, prádelny i na úklid. „Během jedné až dvou hodin od zveřejnění nedělní výzvy se nám podařilo díky dobrovolníkům pokrýt všechny pozice. Dokonce máme už i databázi dalších zájemců, které rádi oslovíme, když bude třeba. Jsem velmi ráda, že jsme výzvu zveřejnili hned a nečekali na to, až bude situace katastrofická,“ ocenila zájem dobrovolníků ředitelka domova Dana Martinovičová.

Covid zasáhl do domova se zvláštním režimem v Šanově po Novém roce, situace se vyhrotila o tomto víkendu. „Nákaza vstoupila do našeho zařízení druhého ledna, přitom den předtím tomu nic nenasvědčovalo. Covid postihl klienty i zaměstnance. Díky rychlé reakci dobrovolníků, kteří obratem zavolali a nabídli pomoc je nyní chod zařízení zajištěný ve standardní kvalitní podobě. Metodicky i poradensky nám pomohl krajský odbor sociálních věcí, přihlásili se lidé z Českého červeného kříže, vypomáhají zaměstnanci Zámku Břežany i studentky oboru sociální práce. A další lidé z Hrušovanska i celého Znojemska,“ uvedla Martinovičová s tím, že se jedná o lidi, kteří pracují na home office a pomohou o víkendech nebo odpoledne po práci. S dobrovolníky podle ní vždy pracuje na oddělení alespoň jeden kmenový zaměstnanec.

Teprve před čtyřmi dny se covidové nákazy zbavili v blízkém Zámku Břežany, kde pečují o lidi s mentálním postižením. Díky tomu mohli také oni nabídnout Šanovským pomoc. „Ve chvíli, kdy mi paní ředitelka volala, že má problém se zdravotním personálem, který je pro klienty velmi důležitý, jsem obvolal naše zdravotní sestry. K pomoci se přihlásily hned čtyři z nich. V Šanově pomohou několik hodin denně, když budou mít volný den a budou se střídat. Jsme zvyklí si pomáhat a je to na pár dní, než se do Emina zámku vrátí kmenoví zaměstnanci. Nákaza u nás kulminovala před necelým týdnem, tak můžeme pomoci,“ neváhal ředitel Zámku Břežany Vít Janků.

Lidé spěchali na pomoc i radou. „Nebude lepší požádat o pomoc Armádu? U nás byli měsíc a super. Pomohli se vším,“ napsala pod výzvu Emina zámku na facebooku například Monika Rýznarová.

Podle ředitelky Martinovičové to není třeba. „V takové situaci, aby nám pomáhala armáda, se nenacházíme. Díky dobrovolníkům je péče o klienty zajištěná,“ ujistila ředitelka Emina zámku.