„Respektujeme, že jsme prohráli a nebudeme pokračovat ve sporu o vydání nemovitosti. Uznáváme práva restituenta,“ sdělil rozhodnutí krajských radních hejtman Stanislav Juránek.

Šéf znojemského domova čeká na podrobnější informace. „Od svých nadřízených zatím nevím nic. Z počítání lhůt od vynesení a doručení rozsudku ovšem plyne, že teoreticky od příštího pondělí patří dům v ulici Ná návrší původním vlastníkům,“ řekl ředitel Dětského domova Znojmo Antonín Nachtnebl.

Domov nyní ve Znojmě užívá vedle objektu Na návrší také dům na Hakenově ulici a byt v Příměticích. „Jsme domov rodinného typu, celkem zde žije pětačtyřicet lidí. Na Hakenově máme čtyři skupinky, v druhém domě dvě a další žije v zmiňovaném bytě,“ vypočítal ředitel. Čtrnáct dětí z Návrší na Hakenovu přestěhovat podle Nachtnebla domov nemůže. „Porušili bychom zákon. Ten připouští skupinky o šesti až osmi dětech, to bychom nemohli dodržet,“ upozornil.

O dalším postupu musí rozhodnout zástupci kraje podle toho, jaké požadavky vznesou staronoví majitelé domu. „Teoreticky je možné uvažovat o koupi, kdysi na to bylo možné získat podporu, jak je to nyní nevím. Na druhé straně majitelé mohou chtít velmi brzy dům využít. Domlouvat se mohou i na nájmu,“ vypočítal alternativy Nachtnebl. Pokud by domov o budovu přišel a musel snížit kapacitu, pravděpodobně by ztratilo zaměstnání asi dvanáct z pětatřiceti pracovníků domova.