Přes čtyřicet milionů chybí zatím v letošních rozpočtech domovům důchodců a ústavům pro lidi s postižením. Škrty nejvíce postihly zařízení zřizovaná krajem. Znojemská radnice i Charita mají nově peníze z evropských fondů.

„Stát se zpronevěřil své povinnosti. Současný přístup je vyloženě likvidační. Zaměstnanci nyní dostávají mzdu bez osobního ohodnocení. Kdybych měl postupovat jako krizový manažer, musím ke konci ledna propustit tak dvacet lidí,“ rozčiloval se nad škrty ministerstva práce a sociálních věcí ředitel ústavu v Tavíkovicích Tomáš Havlásek.

V ústavu žije osmadevadesát klientů, roční rozpočet činí šestadvacet milionů. „Příspěvky od klientů pokryjí asi polovinu, od státu jsme žádali dvanáct milionů, dostali jsme pět. Při takovém krácení bychom vyšli s penězi nanejvýš do podzimu,“ dodal Havlásek.

Nad rozpisem dotací kroutil hlavou i ředitel domova důchodců v Jevišovicích Jiří Durák. „Věřím, že se to bude nějak řešit, stát zase cosi zkouší. Samozřejmě jsme ihned maximálně omezili všechny výdaje na nejnezbytnější věci. Náš ústav má však velké resty v opravách, protože zámek byl dlouho předmětem restitučních sporů,“ podotkl ředitel. Z třiceti milionů rozpočtu tvořila požadovaná dotace třetinu, ministerstvo ale zatím hodlá do Jevišovic poslat proti loňsku o šest milionů méně. „Takový výpadek nemůžeme nahradit. Snižování počtu členů personálu nepřipadá v úvahu. Řešením není ani skokové navýšení plateb klientů, řada z nich by na to stejně neměla,“ upozornil Durák.

Vůbec největší škrty postihly ústav pro lidi s postižením, Zámek v Břežanech. Místo více než třiadvaceti milionů má dostat sotva sedm a půl. „Myslím, že všichni vědí, že tohle je zcela neprůchodné. Pevně věřím, že se nějaké řešení najde, je to ovšem záležitost, kterou s ministerstvem musí vyřešit vyšší šéfové než ředitelé jednotlivých ústavů,“ řekl ředitel břežanského ústavu Jiří Herzig. Jak dodal, peníze prozatím stačí zhruba na první čtvrtletí. „Zůstávám optimistou. Počítám s tím, že přijdou nějaká úsporná opatření, ale takhle radikálně ministerstvo postupovat nemůže,“ dodal Herzig.

Razantně proškrtané dotace pro krajská zařízení se vůbec nelíbí krajskému radnímu Jiřímu Altmanovi. „V celém kraji jde, u námi zřizovaných ústavů, o výpadek celkem sto devadesáti milionů korun. To nejsme schopni sami běžným způsobem nahradit. Pokud by neuspěla jednání a výzvy asociace krajů vůči ministerstvu, museli bychom škrtat v dotacích, které sami rozdělujeme a to nejen v sociální oblasti,“ upozornil radní.

Znojemský městský azylový dům či charitní domov pro matky v tísni letos od ministerstva nedostanou ani korunu. „Nebude to problém. Získali jsme peníze z tříletého projektu financovaného z Evropských fondů. Škrty se dotknou domova důchodců, ale podobně jako například loni pošleme žádost o dodatečné navýšení dotace a věříme, že ministerstvo jí vyhoví,“ řekla mluvčí radnice Denisa Šipošová.