VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovy důchodců mají běžně pořadníky

Znojemsko - Celkem šest domovů nabízí Znojemsko důchodcům. Čekací lhůty na umístění do nich jsou různé. Někdy žadatel čeká až rok. Většina domovů přijímá podle pořadníku.

1.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

V božickém domově je průměrná čekací lhůta až několik měsíců. „Nejdříve si klient u nás podá žádost. Potom, podle nového sociálního zákona, provedeme sociální šetření. Odepíšeme klientovi, jestli je naší cílovou skupinou, nebo ne. Nyní evidujeme asi dvacet žádostí, z nichž některé odkládáme na pozdější dobu,“ řekla ekonomka božického Domova důchodců Jiřina Čurdová.

Do Božic se může přihlásit kdokoliv z celé Evropské unie. „Provozujeme dvě služby. Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Dohromady nabízíme sto lůžek,“ dodala Čurdová.

Velký zájem je o domov v Jevišovicích. Jeho celková kapacita je sto dvacet lůžek „Ihned nemůžeme přijmout nikoho, čekací doba je až rok. Každá žádost musí projít přes komisi úřadu práce, kde pracuje revizní lékař. Ten vydá klientovi doporučení, že je vhodný k umístění do našeho domova. Podle zákona máme v domově dvě cílové skupiny. Seniory, kteří pro svůj vysoký věk a špatný zdravotní stav nemohou být v domácím prostředí. A pak k nám patří klienti se zvláštním režimem, chronicky a duševně nemocní. Každý musí mít žádost, doporučení od lékaře a splňovat jednu ze dvou uvedených skupin,“ uvedla zastupující Domova pro seniory Marie Ludvíková.

V domově v Plavči se čekací doba nedá přesně určit. Záleží na zdravotním a psychickém stavu každého klienta. „Každý potenciální zájemce, na základě žádosti, dostane písemné vyrozumění. Záleží na tom, jakou vyžaduje péči. Poslední dobou přijímáme pacienty především z léčebny pro dlouhodobě nemocné, kteří péči potřebují celý den. Čekací doba je individuální a vždy vybíráme podle přísných kriterií. Nejvíce záleží na tom, v jakém je pacient zdravotním stavu,“ přiblížil ředitel František Vybíral.

Domov ve Skalici má šedesát čtyři klientů a eviduje dvaašedesát žádostí. V Hostimi je šedesát sedm lůžek.
V domově pro důchodce ve Znojmě je pětaosmdesát lůžek a eviduje sto sedmdesát žádostí.

„Podle zákona o sociálních službách, se částka kterou důchodci za pobyt platí, dělí na dvě složky. Jedna je přiznaný příspěvek na péči, který se pohybuje od dvou do jedenácti tisíc korun. Tato částka zůstává celá domovu. Druhou složku tvoří přímo peníze od klienta z jeho důchodu. Z toho mu musí zůstat alespoň patnáct procent. Podle typu pokoje, druhu jídla a dalších faktorů pak platí dalších, asi sedm tisíc korun. V novém zařízení se částky, které důchodci platí, nebudou lišit,“ vypočítala ředitelka centra sociálních služeb Jarmila Eliášová.

Autor: Sylva Pavlačková

1.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení