DOPRAVA VE ZNOJMĚ. Strážníci dohlížející na dopravu. Řidič kamionu, který přehlédl značku a obtížně odbočoval do vedlejší ulice. Osobní auto vjelo do slepé ulice a snažilo se dostat zpět. Někteří místní si raději přivstali a vyrazili na druhý konec města pěšky.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Tak vypadalo pondělí 6. května brzy ráno ve Znojmě. Začaly opravy kruhového objedu na Mariánském náměstí i Pražské ulice. Ředitelství silnic a dálnic přistoupilo k opravám souběžně.

Na Pražské je otevřen pouze jeden pruh, řidiči dojedou do města v protisměru.
Dopravní omezení ve Znojmě začalo. Opravy hlavního průtahu komplikují dopravu

VESNICE ROKU. O titul Vesnice roku usilují obce ze Znojemska, a to Blížkovice, Jevišovice, Kravsko, Plenkovice, Slup a Vedrovice. V následujících týdnech se pokusí co nejvíc zaujmout hodnoticí komisi v krajském kole soutěže a dosáhnout tak ocenění. V Jihomoravském kraji se do soutěže zapojilo celkem sedmnáct obcí. Zúčastnit se mohou obce, města i městyse vesnického charakteru, které mají maximálně sedm a půl tisíce obyvatel.

Starý zámek Jevišovice
Vesnice roku 2024. O titul usilují Jevišovice a pět dalších obcí ze Znojemska

FIREMNÍ ŠKOLKA. Novou školku otevírá ve svém areálu znojemská firma Nevoga. Otevře prvního září nejen pro děti zaměstnanců firmy, ale i pro další zájemce. Přijme děti už od dvou let. Služba bude placená. Za děti do tří let zaplatí rodiče tři tisíce za měsíc včetně jídla, za starší děti pak čtyři a půl tisíce za měsíc. Zjišťovali jsme, kde jinde vezmou ve Znojmě do školky děti ještě před třetím rokem věku.

Novou školku otevře společnost Nevoga už v září.
Školka v Nevoze usnadní návrat do práce. Ve Znojmě fungují i dětské skupiny

Prozatím přijme skupina NevoKids polovinu plánovaného počtu dětí. „Maximální kapacita školky bude čtyřiadvacet dětí. První rok jich plánujeme přijmout dvanáct, když bude poté zájem, můžeme se v druhém roce dostat na plný počet,“ upřesnila mluvčí společnosti Zuzana Pastrňáková.

Zdroj: se svolením společnosti Nevoga

MUCHOVA STEZKA. Propojovat místa spjatá se životem a dílem Alfonse Muchy se už několik let daří Nadaci Mucha díky projektu Muchova stezka. Brno a Zbiroh se oficiálně přidaly k Memorandu o spolupráci při prezentaci odkazu a díla malíře. Zájemci si mohou prohlédnout novou výstavu nazvanou Mucha a fotografie: osobní vize. K navštívení bude do 31. října na šesti místech, která jsou součástí Muchovy stezky. Jsou to Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou, Doubravice nad Svitavou, zámek Zbiroh a slovenské Piešťany.

Snímky z vernisáže konané 10. května na krumlovském zámku. Aktuální výstava nese název Mucha a fotografie: osobní vize.
Muchova stezka a fotografie. Stopy autora slavné Slovanské epopeje vedou do Brna

VINAŘI A MRAZY. Dubnové mrazy letos těžce potrápily vinaře a ovocnáře. Zatímco škody na ovocných stromech nejsou na Znojemsku výrazné a ovocnáři si oddychli, vinaři dopadli podstatně hůře. Kompenzace od státu požadovat nebudou výměnou za ukončení debat o zavedení spotřební daně na tichá vína.

Vinař ukazuje jak dopadl vinohrad po mrazivé noci. Ilustrační snímek.
Vinaři na Znojemsku sčítají škody po mrazech. Vinohrady navíc ohrožuje sucho

„U vinné révy počítáme se škodou do patnácti procent, jsou však místa, kde je poškozeno až čtyřicet procent úrody," sdělil odborník na ovocnářství a vinařství Jaromír Čepička.

VÝHLED NA ÚRODU OVOCE. Dubnové noční mrazy ohrožovaly ovocné stromy a ovocnáři s obavami očekávali, jak úroda nakonec dopadne. Nyní nastal čas zhodnotit a vyměřit škody a uvažovat nad tím, jaká bude letos sezona. V porovnání s okolními regiony dopadlo Znojemsko podle oslovených odborníků poměrně dobře.

Sklizeň meruněk, ilustrační snímek.
Úroda a účet za dubnové mrazy. Ovoce na Znojemsku bude, zní ze sadů

DEN OBCE VEDROVICE. První květnovou sobotu bylo živo ve Vedrovicích. Hodinu po poledni vystoupil na návsi Sboreček při Mateřské a základní škole Vedrovice, dětský folklorní soubor Vedrováček, Pěvecký sbor Základní umělecké školy Miroslav a country soubor Vedrovické holky. Do sedmi hodin večer se místní i přespolní mohli bavit při tanci i poslechu dechové hudby Žadovjáci.

První květnová sobota patřila ve Vedrovicích oslavám Dne obce.
Den obec Vedrovice pozval na folklor, country i dechovku. Podívejte se

OTEVŘENÍ DOŠKOVICE. Výletní cíl mají po zimní pauze znovu k dispozici turisté na Znojemsku. Další sezonu totiž zahájila došková chalupa v Petrovicích nedaleko Moravského Krumlova. V unikátním venkovském stavení najdou příchozí obecní muzeum. Došková chalupa je otevřená až do října v neděli od tří do pěti hodin odpoledne. V jiné dny a časy na zavolání.

Na návštěvníky se těší obecní doškovice v Petrovicích.
Došková chalupa v Petrovicích zahájila další sezonu. Ukáže venkovský život

KAMERY NA JATKÁCH. Dění na jatkách budou hlídat kamery. Návrh ministra zemědělství Marka Výborného schválila vláda. Nově budou muset mít kamery všechna jatka určená pro porážku velkých zvířat, která zahájí svůj provoz. Stávající provozy mají čas do začátku roku 2026.

Týrání na jatkách v Hraběticích řešil v březnu Okresní soud ve Znojmě. Na problematiku upozornili ještě před jednáním aktivisté.
Konec týrání. Jatka pro velká zvířata nejen na Znojemsku nově ohlídají kamery

Znojemskem nedávno otřásl případ týrání z jatek v Hraběticích. Na počínání zaměstnanců upozornili aktivisté, k usvědčení pomohly právě kamerové záznamy. Nad zaměstnanci jatek už soud vynesl verdikt.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

POLÁRNÍ ZÁŘE. Výjimečný úkaz mohli večer a v noci o druhém květnovém víkendu sledovat lidé na Znojemsku. Polární záři někteří zahlédli náhodou, jiní číhali připravení s fotoaparáty a čekali na barevné divadlo na obloze. Podle odborníků zasáhla Zemi v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně. Stalo se tak poprvé od roku 2003. Polární záři sledovali lidé ze všech koutů České republiky, ale i ve světě.

Zdroj: Dagmar Sedláčková a Deník/Jakub Dosedla