Zejména řidiči kamionů, kteří projíždějí Znojmem podle navigace, způsobili v pondělí ráno nemalé komplikace v dopravě. Informoval o tom mluvčí policistů David Chaloupka. „Od půlnoci platí ve Znojmě změna značení právě kvůli opravám. Problém je s řidiči, kteří nesledují dopravní značky a týká se to zejména nákladních aut,“ sdělil Deníku Chaloupka.

Podle objízdných tras by kamiony jedoucí od Hatí měly odbočit u prodejny Mountfield ve Vídeňské ulici. „Často se  dostanou do míst, kde nemají co dělat, zejména cizinci. První den podobných změn a uzavírek bývá obvykle nejnáročnější. Nyní se kolegové dále baví o tom, jak dopravní situaci ve Znojmě optimalizovat,“ sdělil Chaloupka.

Upozornil, že všichni řidiči se musí mít na pozoru a sledovat dopravní značení. „Pojedou-li podle značek, k významným komplikacím by docházet nemělo,“ podotkl.

Později doplnil, že kapacita komunikací však nebyla dostatečná. „Řidičům, kteří mohou využít alternativní trasy doporučujeme, aby se místu stavby vyhnuli," vzkázal policejní mluvčí.

Kamion zašpuntoval křížení ulic Čermákovy a Rudoleckého ve Znojmě.
VIDEO: Kamion uvízl na hlavním tahu Znojmem. Řidič vjel do města přes zákaz

Situaci v ulicích monitorují dopravní policisté. Časně ráno byli podle jejich mluvčího u kruhového objezdu, později na Pražské, od rána jsou v terénu. Po zkušenostech, kdy už několikátý řidič kamionu přehlédl značení a zašpuntoval dopravu v Čermákově ulici přistoupili policisté k odklánění kamionové dopravy ve spodní části Znojma. Vyřešit komplikované situace pomáhali časně ráno znojemští strážníci.

Opravy na státní silnici I/38 ve Znojmě začaly v pondělí 6. května. Na rekonstrukci čeká Pražská a Mariánské náměstí.Opravy na státní silnici I/38 ve Znojmě začaly v pondělí 6. května. Na rekonstrukci čeká Pražská a Mariánské náměstí.Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Opravy Pražské potrvají do 26. května. „Pracovat budeme po polovinách. Ulice Pražská bude vždy průjezdná pouze jednosměrně. V první etapě bude uzavřený směr do centra. Budou značeny objízdné trasy pro vozidla do 3,5 tun a nad 3,5 tun,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Na Mariánském náměstí budou dělníci pracovat do 22. května. Se změnami musí počítat i cestující autobusy. Rekonstrukce silnice změnila některé zastávky a trasy linek. Podrobnosti ZDE.

Dění na silnicích ve Znojmě sledovala starostka města Ivana Solařová. „Práce se rozjely bez zbytečného odkladu. Viděla jsem, že už je odfrézovaná část povrchu kruhového objezdu na Mariánském náměstí. Provoz se zatím daří udržovat v relativně plynulém chodu. Ještě jednou chci požádat obyvatele i návštěvníky našeho města o trpělivost. Věřím, že to dočasné nepohodlí bude stát za to,“ vzkázala.

S drobným omezením musí počítat i pěší, zavřené jsou totiž přechody s ostrůvky na Mariánském náměstí, a to v Čermákově a Havlíčkově ulici. K dispozici zůstávají přechody u střední zdravotnické školy na Havlíčkově a nad ulicí Rudoleckého.

V pondělí 6. května začala dopravní omezení na hlavním tahu Znojmem.V pondělí 6. května začala dopravní omezení na hlavním tahu Znojmem.Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Řidiči, kteří vyjížděli do práce patnáct minut po šesté ráno, pozorovali auta, která jezdila na Prahu po Čermákově směrem ke kruhovému objezdu, ale tam už už v protisměru z kruháče jeli další, takže si řidiči společnými silami ucpali jediný průjezdný pruh. „Další část řidičů zjistí až na křižovatce Čermákovy a Rudoleckého, že dál nedojedou a jedou po Rudoleckého dolů. Jezdí jeden za druhým a lidé bydlící v ulici se nemohou dostat z parkovacího místa. Toto není vůbec ulice vhodná k tak velkému provozu,“ uvažovala jedna z oslovených řidiček. Jméno si nepřála uvést, ale redakce ji zná.

Na špatný stav silnice v Pražské ulici na hlavním tahu Znojmem si stěžují řidiči dlouhodobě. Velké opravy jsou plánované na jaro.
Doprava ve Znojmě zhoustne. V jednom termínu opraví Pražskou i Mariánské náměstí

Zamotanou hlavu měli i cestující, kteří se pohybují po městě autobusy. Linky z Hradiště zastaví před odbočkou na hlavní a pak až u lázní na náměstí Svobody. Městská hromadná doprava staví na Tyršově. „Měla jsem v plánu vyrazit do města, ale cestu jsem nakonec odložila. Nebylo to tak nutné. Uvidím, s jakou se vrátí známá z práce. Cestovat chci autobusem a musím pořádně nastudovat, kudy pojede a kde zastaví," uvažovala Marie Staňková.

Změny v autobusové dopravě najdou cestující na stránkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Čtěte ZDE.

V ranní špičce se tvořily kolony na Přímětické, ale to bývá v tomto čase obvyklé. Zdržení bylo pár minut, kolony aut se tvořily také na semaforech v Pražské před křižovatkou, ale řidiči se za pár minut rozjeli. „Obávám se, jak bude situace vypadat odpoledne, až se budou lidi vracet z práce. S kým mluvím, každý nadává, ale je jasné, že opravit se silnice musí," sdělil další z oslovených.

Na Pražské je otevřen pouze jeden pruh, řidiči dojedou do města v protisměru.Na Pražské je otevřen pouze jeden pruh, řidiči dojedou do města v protisměru.Zdroj: Deník/Jana Karásková

Lidé sdíleli své dojmy i na sociálních sítích. „Situace ve městě a na objízdných trasách asi bude hrozná, ale musím říct, že Pražská bez kamionů a prázdná, kdy člověk konečně slyší vlastní slova, je naprosto skvělá. Užívejte si to, dlouho to tak  nebude," napsal jeden z diskutujících.