Před svým domem na Antonínské ulici parkoval Roman Barták řadu let. Od července mu za to hrozí pokuta a odtažení auta. Je jeden z těch, kterým se nelíbí nová dopravní pravidla v centru města. V červenci je řidiči nerespektovali. Od úterý jim za to hrozí velké postihy.

„Majitelé nemovitostí v centru města jsou jednoznačně znevýhodněni. Získat například nové nájemníky bez toho, aby mohli parkovat před domem, bude velmi těžké,“ soudí Barták.

Nyní je pro místní vyhrazeno dvě stě devětadevadesát parkovacích míst. „Pořád pracujeme na tom, abychom našli další vhodná místa,“ řekl místostarosta Jan Blažíček. V centru podle něj může legálně nyní parkovat více aut než dříve. Ve finální fázi radnice počítá až s tři sta šedesáti místy, což je zhruba o stovku více než před dvěma lety.

Špatné parkování je také problém, na které nejčastěji upozorňovala majitele aut městská policie. Zatímco na bezplatný vjezd do města si řidiči zvykli rychle. Pravidla parkování nedodržovali. „První měsíc jsem přestupky tolerovali, rozdali jsme ale přes šest set třicet upozornění,“ řekl zástupce ředitele městské policie Roman Zoufalý. Přechodné období ale skončilo v úterý. Za botičku na svém autě nyní řidiči zaplatí pět set korun. Dosud to byly tři stovky. Hrozí jim také odtažení.

Přestože radnice zavedla nová pravidla především kvůli zklidnění dopravy. Kolik aut do centra opravdu vjíždí zatím neví. „Chtěli by jsem je začít počítat až v druhé polovině září. Výsledky tak budou reprezentativnější než o prázdninách,“ soudí Blažíček. Například v lednu 2005 do města průměrně v odpoledních hodinách vjelo zhruba šestnáct set aut.

Zda se doprava opravdu uklidnila nechce hodnotit ani městská policie. „Teď je na to ještě brzo, hlavní nápor čekáme po konci prázdnin,“ řekl Zoufalý.

V centru ale už nyní parkuje více aut. Potvrdil to Josef Zábraha ze společnosti .A.S.A., které parkovací místa ve městě provozuje. „Mírně se zvýšilo i využívání parkoviště na náměstí Svobody,“ uvedl. Právě s ním počítala radnice jako se záchytným. Řidiče k parkování zde pobízí i zvýhodněná cena.