Konec dlouhým čekáním a nebezpečným situacím na dyjské křižovatce. Silničáři už totiž začali připravovat proměnu klasické křižovatky na bezpečnější kruhový objezd.

Znojemskému deníku Rovnost to potvrdil starosta Dobšic, na jejichž katastru křižovatka stojí. „Už ve středu začali silničáři instalovat dopravní značení. Zatím je křižovatka průjezdná bez jakéhokoliv omezení. Ovšem od pondělí šestnáctého května začnou dělníci novou křižovatku skutečně stavět," uvedl starosta Jaroslav Jenšovský.

Jeho slova potvrdil šéf silničářů na Znojemsku Zdeněk Komůrka. „Je to tak. Od šestnáctého května začne částečná uzavírka na silnici číslo třiapadesát. Provoz tam budeme pouštět kyvadlově v jednom pruhu," upřesnil Komůrka.

Další uzavírka se dotkne kolmice třiapadesátky, tedy silnice druhé třídy číslo 408 mezi Suchohrdly a Dyjí. Tam silničáři plánují uzavírky celkové. „Ovšem budeme pouštět v jedné etapě auta z jedné z vyjmenovaných vesnic a po čase směr prohodíme," naznačil Komůrka.

Definitivně by kruhový objezd měl sloužit 5. června. „Pokud by bylo ten víkend špatné počasí a nemohli bychom pracovat, pak bychom vše dokončili o týden později," upozornil šéf silničářů. Stavba má stát třináct a půl milionu korun bez daně.

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které silnice první třídy spravuje, má mít kruhový objezd vnější průměr čtyřiatřicet metrů. „Jedná se ovšem o provizorní úpravu s cílem okamžitě navýšit bezpečnost silničního provozu. Po dobudování plánovaného obchvatu Znojma tuto křižovatku nahradí mimoúrovňové křížení," naznačila mluvčí ředitelství silnic Nina Ledvinová.

Většina řidičů záměr postavit okružní křižovatku na dyjské křižovatce vítá. „Je to dobře. Stávající křižovatka je riziková. Je velmi nepřehledná a z vedlejší silnice se z hlavní špatně vyjíždí. Rozjezd je pomalý a auta po hlavní jezdí velmi rychle. Vznikají tam nebezpečné situace. Kruhový objezd výrazně provoz zpomalí a učiní křižovatku podstatně bezpečnější. Zamezí zbytečným dopravním nehodám," okomentovala již dříve plány silničářů profesionální řidička Renata Chadimová.

Dyjská křižovatka si při dopravních nehodách v minulosti vybírala i nejvyšší daň. Patrně nejznámější tragickou nehodou byla srážka osobního auta s autobusem, vezoucím turisty z dovolené v roce 2002. Na následky zranění tehdy zemřela dívka, skoro čtyři desítky dalších lidí se zranily. „Tato křižovatka se řadí na přední příčky mezi nejnebezpečnějšími křižovatkami na Znojemsku," popsal místo šéf dopravních policistů na Znojemsku Robert Pešek.

Silničáři letos chtějí dokončit také vloni započaté opravy průtahu příměstskou částí Znojma, Hradištěm. Někteří obyvatelé vesnic, kterých se uzavírka dotkla, ale i samotného Hradiště měli obavy z prodloužení uzavírky kvůli nálezům archeologů. „Nemusí je mít. Žádné zdržení nemáme a vše funguje podle plánu," ubezpečil Zdeněk Komůrka.

Jak dodal, do konce května je povolená uzavírka sil nice ze Znojma na Hradiště. „Od června bude průjezdná s tím, že my do konce června budeme průtah ještě dokončovat.

Také na Hradišti vznikne novinka v podobě kruhového objezdu. Celková cena díla na Hradišti je podle silničářů dvaapadesát milionů korun bez daně.

Silničáři také plánují dokončení oprav mostu v Horních Dunajovicích. Začít by naopak mohly opravy průtahu v Jamolicích či průtah Suchohrdly u Znojma. V roce 2018 by se oprav mohli dočkat lidé, využívající silnice u Uherčic, v Hrádku nebo v Těšeticích.