Děti ze Znojma a okolí nemají kde procvičovat teoretické znalosti z dopravní výchovy. Ve městě už léta chybí dopravní hřiště. To původní, jehož torzo dosud stojí u městské části Přímětice, za roky nepoužívání zpustlo.

Právě na jeho místě navrhují členové Cyklo Klubu Kučera vybudovat dopravní hřiště nové, moderní, odpovídající dnešním požadavkům na bezpečnost silničního provozu.

„Při našich vyjížďkách vidíme, že děti mají problém s dodržováním základních pravidel pohybu po silnicích. Třeba značky, jak se má odbočovat a podobně. A není se co divit. Učit se to třeba i s rodiči, ale na silnici za plného provozu, je hazard. A dopravní hřiště tu není,“ řekl Čestmír Vala z Cyklo Klubu Kučera.

Jako první vlaštovku chtějí proto cyklisté přivést v sobotu na Den bez aut mobilní dopravní hřiště. To bude na parkovišti na náměstí Svobody a děti si na něm budou moci vyzkoušet své znalosti z jízdy po silnicích. „Kromě toho jim také zkontrolujeme kola a přilby, připraven bude jednoduchý dopravní test či ochutnávka energetických nápojů a tyčinek pro cyklisty. Dospělým ukážeme nové mapové podklady cyklostezek v okolí Znojma,“ doplnil Vala. Cílem cyklistů je ale výstavba nového dopravního hřiště. „Jako ideální se nám jeví lokalita bývalého dopravního hřiště u Přímětic. To by sloužilo školám a organizacím, ale i široké veřejnosti. Je to zatím jen idea o které chceme jednat s městem. Nové hřiště by přišlo řádově až na desítky milionů korun,“ připustil Vala.

Dopravní hřiště by při dopravní výchově pomohlo i podle ředitele jedné z největších znojemských škol na ulici Pražská. „Teorie dopravní výchovy je začleněna do několika jiných předmětů, navíc každoročně pořádáme dopravní soutěž zahrnující test, pravidla první pomoci a jízdu zručnosti. Není pochyb o tom, že by dopravní hřiště s výukou výrazně pomohlo. Přímětice jsou pro nás blízko, určitě bychom hřiště využívali,“ potvrdil ředitel Zdeněk Dvořáček.

Starosta Znojma Petr Nezveda vybudování dětského dopravního hřiště u Přímětic nevylučuje. „Schválili jsme odkup starých budov i převod samotných pozemků od státu. To všechno ale bude nějakou dobu trvat. Pokud vše vyjde, je vybudování dopravního hřiště na těchto pozemcích jednou z možných variant,“ řekl.