Pokud by město postavilo bazén v Louce a chtělo přebudovat lázně na sportovní halu, bude potřebovat dalších sto sedmdesát milionů. Podle představitelů města je diskuse o té či oné variantě nového krytého bazénu nezbytná proto, že stávající lázně jsou po technické stránce přežilé a kolaps dosluhujících technologií je už jen otázkou času. „Po opravách před dvěma lety se může návštěvníkům zdát, že lázně na náměstí Svobody jsou ještě celkem v dobrém stavu. Ovšem poslední technologickou investicí byla přestavba kotelny před dvaceti lety. Hlavní technické zázemí je v havarijním stavu a je jen otázkou času, kdy nastane nějaká vážná porucha, která si vynutí přinejmenším dlouhé přerušení provozu," upozornil správce lázní František Svoboda.Debatu o záměru stavby nového bazénu svolala radnice přímo do areálu loucké plovárny. Po úvodních prezentacích zpracovaných studií lidé diskutovali přímo v místech, kde by podle jedné z variant mohl nový bazén vyrůst.

Město proto již dříve zadalo architektům, kteří před více než deseti lety projektovali louckou plovárnu, vypracování studie krytého bazénu a poté i srovnání novostavby v Louce a přestavby lázní. „Obě varianty jsou srovnatelné, přesto městu doporučuji vybrat variantu v Louce. Může totiž zčásti využít již existující technologické zázemí, je také levnější a otevře cestu novému řešení náměstí Svobody," argumentoval projektant Aleš Burian.

Zastupitel Jiří Ludvík označil možnost rozvoje náměstí naopak za důvod, proč rozšířit lázně. „Je zřejmé, že bazén potřebovat budeme. Stejně tak náměstí Svobody potřebuje kultivaci. I první studie ukazuje, že rozšířené a modernizované lázně mohou zkultivovat velký kus města, i když to bude o něco dražší. Pokud budeme stavět v Louce, jen tím s prominutím zaplácneme kus volného místa a žádný potenciál, který mají jiná místa, nevyužijeme," uvažoval zastupitel.Debatu o záměru stavby nového bazénu svolala radnice přímo do areálu loucké plovárny. Po úvodních prezentacích zpracovaných studií lidé diskutovali přímo v místech, kde by podle jedné z variant mohl nový bazén vyrůst.

Naproti tomu další z diskutujících, Daria Švajková, přednesla opačný názor. „Do lázní chodím jednou týdně plavat skoro padesát let. Ale žádnou nostalgií netrpím. Myslím, že ti, kdo chtějí nový bazén v lázních, sami plavat nechodí, nikdy jsem je tam neviděla. Na problém se dívají urbanisticky, ale nemají přehled. Je logické, aby byl krytý bazén u plovárny, v lázních se dá udělat něco jiného," argumentovala žena.

Jako příslušník široké plavecké veřejnosti se do diskuse zapojit znojemský architekt Jaroslav Poláček. „Do lázní si chodím pravidelně zaplavat nebo zajdu i do sauny. Projekt architekta Buriana se mi líbí, ale jsem toho názoru, že pro oživení městského jádra by bylo nejužitečnější postavit na náměstí Svobody nový krytý bazén," řekl Poláček.Debatu o záměru stavby nového bazénu svolala radnice přímo do areálu loucké plovárny. Po úvodních prezentacích zpracovaných studií lidé diskutovali přímo v místech, kde by podle jedné z variant mohl nový bazén vyrůst.

Další architekt a rekreační plavec Josef Kolman naproti tomu jednoznačně podporoval variantu stavby bazénu v Louce. „Je naivní si myslet, že obnova lázní zabere jen rok či dva. Moderní řešení je podle mne pokračovat v rozvoji Louky," poznamenal Kolman.

Bývalý plavecký olympionik Květoslav Svoboda poukázal na starší projekt pro lázně. „Ten počítal s postupem na etapy, který nevyžaduje dlouhodobou výluku provozu," poukázal plavec.

Své připomínky k záměru mohou nyní ještě do sedmého července lidé posílat na znojemskou radnici na e-mail koordinátorky: eva.zverina@muznojmo.cz.