Stavba nových reaktorů a potřebného zázemí si vyžádá nezbytné úpravy dopravní infrastruktury tak, aby zvládla přepravu nadrozměrných nákladů i zaměstnanců.

Silničáři se v souvislosti s plánovanou dostavbou Dukovan zaměřili na cesty v několika krajích, na jihu Moravy se opravy a stavby jednotlivých úseků budou týkat čtyřiadvaceti obcí. Mapa s jejich vyznačením je součástí článku níže.

„Je zřejmé, že vše se nepodaří do roku 2029 dokončit, například obchvaty obcí. Úpravy úseků silnic, mostů a křižovatek by ale se stihnout měly," uvedl vedoucí ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, Zdeněk Komůrka.

Na seznamu úseků, které by se mohly při dostavbě jaderné elektrárny využít, jsou různé typy staveb i rekonstrukcí. Od běžných údržbových prací přes úpravu nepřehledných křižovatek až po obchvaty.

„Část je ve fázi průzkumu, na který bude navazovat projektování pro vydání společného povolení, pro některé stavby už vybíráme zhotovitele projektové dokumentace. Poslední část jsou stavby, které se projektují a vyřizují se podklady pro jejich povolení," popsala Kristýna Vidourková, jež má v organizaci správy silnic nastarosti právě trasy potřebné k dostavbě elektrárny.

Podívejte se, kde všude potřebují krajské silnice, které můžou posloužit jako návozové trasy k elektrárně, úpravu.Podívejte se, kde všude potřebují krajské silnice, které můžou posloužit jako návozové trasy k elektrárně, úpravu. Pro zvětšení mapy klikněte na obrázek.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Mezi prvními stavbami bude podle ní například oprava křižovatky silnic II/416 a III/42510 u Žabčic.

Projektová dokumentace už se připravuje také pro opravu silnice II/152 mezi Moravskými Bránicemi a Silůvkami. „Zde půjde o kompletní rekonstrukci, která zahrnuje odstranění vrstev až na úroveň pláně, výměnu podloží, zajištění odvodnění a výstavbu nové konstrukce," upřesnila Vidourková.

Deník již dříve podrobněji informoval například o plánované opravě křižovatky v Dobelicích na Znojemsku. Ostatní projekty mající souvislost na přípravou tras k elektrárně postupně představíme v následujících týdnech.