Vesnice nedaleko Moravského Krumlova řeší, jak se k situaci do budoucna postaví i s ohledem na plánovanou dostavbu Dukovan.

Dopravní situaci je třeba podle dobelické starostky Miroslavy Tručkové řešit v každém případě. „Osobně jsem pro stavbu kruhového objezdu. Pokud kamiony najíždí směrem na Petrovice, dostanou se do protisměru. A to je nebezpečné. Na druhou stranu je pravda, že budování rondelu by zabralo část prostranství, které používáme pro kulturní akce,“ poukázala Tručková.

Kinosál v Palackého ulici v Moravském Krumlově. Situace v zimě 2024.
Po letech čekání se Moravskému Krumlovu vrátí divadelní sál. Pomohou dotace

Obec jedná o odkoupení dvou domů a v plánu by byla pak demolice jednoho, případně obou, aby se lidem vrátil prostor potřebný pro kulturní dění ve vsi. Vše je ve fázi jednání a obec řeší, jak by koupi zaplatila.

A peníze podle Tručkové patrně řeší i kraj. „Záleží na balíku peněz, který dostane k přípravě závozových tras pro Dukovany. Poslední jednání bylo na podzim, přítomní byli zástupci obcí, ČEZu i kraje, od té doby žádné konkrétní informace nemám,“ krčila rameny starostka.

Ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín
K Jaderné elektrárně Dukovany povede nová silnice, ve hře je i parkovací dům

Kraj podle sdělení pracovníka tiskového odboru Petra Holečka závozové trasy na Dukovany řešil a stále řeší. „Těchto jednání již kraj absolvoval doposud celou řadu, jak na úrovni vlády a ministerstev, tak na úrovni pracovních skupin nebo obcí,“ informoval Holeček.

Jak potvrdil, v případě některých úseků je potřeba přikročit k vybudování kruhových křižovatek, které budou nejen bezpečnější, ale přinesou provozu i větší plynulost.

V Jaderné elektrárně Dukovany pokořili historický milník. Vyrobili půl milionu gigawatthodin energie.Jaderná elektrárna Dukovany.Zdroj: EDU

Na řadu přijdou i Dobelice. „Křižovatku řešit budeme, zatím není zadána dokumentace. Přesný termín tedy nelze určit. V souvislosti s trasami potřebnými na dostavbu dalšího bloku v Dukovanech se řeší přibližně čtyřicet podobných akcí. Vše musí být připraveno do roku 2028, samotná stavba nového bloku je naplánovaná od roku 2029 do 2036,“ upřesnil Holeček.

Deník má k dispozici dokumenty, z kterých vyplývá, že kraj s rondelem předběžně počítá a obec má podle starostky v tomto smyslu schválit územní plán. Ve hře jsou i semafory na křižovatce. „V zastupitelstvu ale nepanuje úplná shoda, pokud jde o stavbu kruhové křižovatky,“ podotkla Tručková.

Železniční vlečka vede z nádraží Rakšice až do areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Na trase se opravily dva mosty.
Mosty jsou opravené, vlaky mohou zásobovat Dukovany dalších šedesát let

Obavy z těžkých aut a hluku v Dobelicích přetrvávají. „Otázka je, kudy vlastně trasa pro Dukovany povede. Nákladní auta budou jezdit z Leskouna a snad i z Hostěradic. Počítám, že by jela by nejkratší cestou, tedy přes nás. Dopady dopravy ale údajně nejsou tak děsivé a musíme se s určitým nepohodlím smířit. Alespoň takové hlasy zazněly na podzimní schůzce,“ konstatovala starostka.

Podle krumlovského starosty a senátora Tomáše Třetiny se návozové trasy na Dukovany řeší s ministerstvem dopravy. Těžká auta mají jezdit na Moravský Krumlov a Rakšice. „Žádoucí ale je, aby sypké materiály přepravila železnice a silnice nebyly tak zatížené,“ zmínil Třetina s tím, že vše příslušné úřady a odborníci pečlivě prověřují.

Příprava tras

Změny se chystají například i v Hostěradicích, kde současně s vyřešením nebezpečné křižovatky v režii kraje obec nechá zvelebit celé centrum.

V souvislosti s dostavbou Dukovan dostal například zelenou dlouho chystaný obchvat Blučiny na Brněnsku. Deník o tom informoval ZDE. Práce začnou v roce 2025 a potrvají tři roky. „Stavba bude stát miliardu korun včetně daně," řekl před časem jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Na Vysočině zase dostal po patnácti letech příprav a čekání zelenou obchvat Brtnice na Jihlavsku. Má po něm jezdit nadměrný náklad do Dukovan. Důležité povolení získal nedávno i obchvat Třebíče.

Zdroj: Youtube

Stát má letos na vyřešení tras uvolnit půl miliardy korun. Ministerstvo dopravy odhaduje, že si potřebná opatření vyžádají do roku 2034 celkem 13,54 miliardy korun.

Tendr na dostavbu Dukovan

Nové nabídky podají uchazeči do poloviny dubna. Jsou to francouzská společnost EDF a korejská KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Vláda požaduje předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech i Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky.

Chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany. Postupně procházejí obnovou vnějšího a vnitřního pláště. Osm železobetonových věží slouží od zprovoznění elektrárny v roce 1985, jsou určené k odvádění nevyužitelného zbytkového tepla z výroby elektřiny.
Dostavba Dukovan: Vláda vyzve firmy z Francie a Koreje k závazným nabídkám

ČEZ bude mít následně měsíc a půl čas na vyhodnocení nabídek, na konci května jejich pořadí předá vládě. „Ta by poté měla rozhodnout o dalším průběhu. Podle kabinetu úprava tendru neovlivní termín pro předpokládané zprovoznění prvního reaktoru v Dukovanech do konce roku 2036,“ informovala na konci ledna ČTK.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velký přehled nových silnic a dálnic na jihu Moravy

Změny na silnici a železnici v roce 2024 na jihu Moravy. Infografika: Deník/Markéta EvjákováZměny na silnici a železnici v roce 2024 na jihu Moravy. Infografika: Deník/Markéta Evjáková