Odbagrování původního povrchu, umístění trubek, které mají zajistit vyhřívání, a položení vrstvy písku. To jsou už práce, které se v minulých dnech uskutečnily na znojemském stadionu u Horního parku kvůli budoucímu vyhřívanému trávníku. Ten je potřeba k tomu, aby se ve Znojmě mohla hrát nejvyšší fotbalová soutěž, do níž znojemský fotbalový klub letos postoupil.

Kromě vyhřívaného trávníku čeká stadion i umělé osvětlení a kotelna, rozsáhlé rekonstrukce se má dočkat i tribuna. Otázkou ale je, kdy a zdali vůbec přijdou státní dotace na celý projekt.

„Smlouva o dotacích stále čeká na podpis. Situace je složitá, brzy bude ustavena nová vláda a je málo pravděpodobné, že by ministr, který končí ve funkci, podepisoval smlouvu," řekl včera starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Časový harmonogram prací je přitom přesně naplánovaný tak, aby byl stadion na jaře dokončený. Například současná rekonstrukce trávníku by měla skončit ještě v první polovině prosince a má přijít na čtrnáct a půl milionu korun. Pak by mělo přijít na řadu umělé osvětlení a kotelna, následovat bude rekonstrukce tribuny.

„Všechny práce stále běží podle harmonogramu. Trávník bude kompletně dokončený do poloviny prosince," informoval včera prezident klubu Ota Kohoutek.

Dodal, že záležitosti ohledně financí jsou zcela v rukou radnice.

Nezbytné věci pro splnění všech licenčních požadavků pro první ligu mají přijít minimálně na pětašedesát milionů korun. Padesát milionů by měla pokrýt právě ministerská dotace. Zbývající částka poputuje z městské a krajské pokladny.

Zastupitelé Znojma již dříve rozhodli, že město uhradí z celkových nákladů jen deset procent, maximálně však deset milionů korun. S touto částkou počítá nyní i návrh rozpočtu na rok 2014, který včera představilo vedení města.

Na dokumentaci na osvětlení a tribunu začala již pracovat firma z Liberce, která získala zakázku za téměř osm set tisíc korun bez výběrového řízení. „Zakázku jsme udělili panu Novotnému z důvodu jeho kvalifikace a výborných referencí. Hledali jsme projektanta, který by velmi podrobně znal podmínky Fotbalové asociace České republiky, na základě kterých se uděluje licence pro prvoligové stadiony. Takových projektantů v republice ale moc není," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.