Nejvyšší příspěvky míří na podporu sportovních oddílů, které mají ve městě tradici a reprezentují Znojmo.

„Zvláštní pozornost věnujeme těm klubům, které se věnují dětem a mladým sportovcům. Při rozhodování přihlížíme také doporučení sportovní komise i příslušného odboru, který celý systém dotací zpracovává,“ naznačila systém rozdělování starostka města Ivana Solařová.

Areál bývalé hasičské zbrojnice v Pražské ulici patří státu. Prázdný je od roku 2018, kdy se hasiči přestěhovali do nových prostor.
Rozhodnuto. Znojmo kupuje bývalou hasičskou zbrojnici za šestatřicet milionů

Hokejovým Orlům půjdou ve formě dotace čtyři miliony korun, fotbalovému 1. SC milion. Hokejové mládeži byly schváleny čtyři miliony korun.

Právě vývoj situace kolem hokeje sledují pozorovatelé a fanoušci se znepokojením. Sezona není příliš optimistická. „Hokej ve Znojmě budeme nadále podporovat, chceme, aby se ve městě udržel. Je to aktivita, která zajímá velkou část obyvatel města i návštěvníků,“ řekla na zastupitelstvu starostka Solařová.

Po středečním rozhodujícín utkání je jasno. Orli padají do druhé ligy. Deník o tom informoval ZDE.

Vyšší dotace, než loni, půjde mladým fotbalistům z 1. SC, oddílům pod TJ Znojmo i plavcům. 1. SC mládeži byl schválen příspěvek ve výši tři miliony, florbalistům dva miliony, 850 tisíc si rozdělí sportovci z oddílu amerického fotbalu, atletiky, kanoistiky a basketbalu.

„Šest set tisíc zastupitelé schválili Plaveckému klubu, půl milionu korun TJ plavání, sedm set padesát tisíc korun Volejbalovému klubu Znojmo – Přímětice a tři sta tisíc TJ Sokolu Přímětice. Mezi dalšími příjemci dotací jsou například Tenisový klub, Klub sportovní gymnastiky nebo Sokol Znojmo,“ vyjmenoval mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Právě téměř shodná výše dotace pro plavce a dva různé spolky byla důvodem znepokojení u některých opozičních zastupitelů. „Nepřijde mi to objektivní, kluby jsou rozdílné s rozdílným počtem členů, ale dostávají stejnou částku. Přitom jeden z nich má 3,7 krát více členů,“ poukázal například opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka.

Zdroj: Youtube

Na poznámku reagoval bývalý plavecký olympionik Květoslav Svoboda. „Buď si budeme hrát na kvalitu nebo na kvantitu. Důležité je, aby děti dlouhodobou činností něco dokázaly,“ poukázal Svoboda.

Vedle finančních dotací podporuje město sportovní kluby i nepřímo. „Sportovcům nabízíme využívání sportovišť a zázemí v majetku města za výrazně snížené nájemné nebo ještě častěji jim sportoviště poskytujeme zcela bezplatně formou výpůjčky. I to považujeme za významnou formu podpory. V případě hokejového klubu jde například o výpůjčku ledové plochy nebo reklamních ploch v hodnotě minimálně tři miliony korun,“ zdůraznila starostka.

Znojmo poskytne zázemí pro činnost ukrajinského spolku v budově někdejší banky, která je známá jako Domeček. Plány na společenský sál jsou stále živé.
Ukrajinský spolek se sídlem v Domečku. Znojmo poskytne kancelář zdarma

Žádosti o dotace do výše padesáti tisíc korun byly schváleny radou města na konci ledna, žádosti o dotace ve výši od padesáti do 250 tisíc korun pak bude rada města schvalovat na některém z příštích zasedání. Celkově je v rozpočtu na dotační program vyčleněných jednadvacet milionů korun, to je o 2,7 milionů korun více než loni.

„Peníze, které v dotačním programu zbydou, budou použity jako rezerva pro podporu dalších sportovních akcí a reprezentaci města. Žádosti o dotace na tyto účely je možné podávat až do konce září,“ připomněl Kovařík.