Pravděpodobně poslední sezonu zažijí dravci v příkopu u znojemského hradu. Několikaletý spor provozovatele s městem dostal poslední zásah.
Značně rozladěný je provozovatel stanice pro handicapované ptáky. „Bez jakéhokoliv oznámení mi lidé z města vyměnili zámky na sklepě, kde jsem měl uskladněné krmivo pro ptáky. Takové chování je podle mě nehorázné a navíc ohrozilo život zvířat,“ zlobil se provozovatel stanice Rostislav Jordán.

Podle něj byl hlavní problém v chybějícím dodatku ke smlouvě. „Dodatek o využívání sklepních prostor jsem podepisoval. Úředníci ovšem tvrdí, že nic takového neexistuje. Ale já smlouvu na město posílal,“ tvrdil Jordán.

Na to, že prostory využívá neoprávněně, přišli úředníci při přebírání majetku po pronajímateli hradního domku.
„Zjistili jsme, že pan Jordán je tam neoprávněně, dodatek ke smlouvě nemáme. Problém se budeme snažit vyřešit, protože stanice s dravci je lákadlem pro turisty,“ řekl místostarosta Znojma Marian Keremidský.

Podle něj ke sporu vůbec nemuselo dojít. „Provozovateli chceme vyjít vstříc. Je ale potřeba nastavit jasná pravidla. Problém je také v tom, že pan Jordán by chtěl od města na provoz stanice nějaké peníze, nepodává ale žádné žádosti o dotace. My mu pak logicky peníze dát nemůžeme,“ doplnil místostarosta.

Právě peníze jsou kamenem úrazu. „Provoz platím ze svého. Jen na veterině mám za operaci postřeleného orla dluh sedmatřicet tisíc korun. Je pravda, že loni jsem o dotace nepožádal, předloni jsem od města dostal na rok padesát tisíc. Náklady na roční provoz se ale pohybují kolem dvou set padesáti tisíc. Do toho ale nepočítám svůj čas ani dopravu. A právě tyhle peníze mi město nechtělo dát. S tímto vedením radnice se prostě nějak nemůžu domluvit.

S minulým, za starosty Balíka, to bylo mnohem lepší,“ nastínil Jordán.
Po včerejším jednání s úředníky má provozovatel novou smlouvu na využívání sklepních prostor. „Jenže teď po mně chtějí, abych platil vodu a elektřinu. To jsou náklady navíc. Proto uvažuji o zavření stanice. Vydržím ještě do konce následující turistické sezony a příští rok na podzim stanici zruším a dravce rozdám do ostatních stanic,“ uvažuje Jordán.

Vedení města však chce najít společnou řeč. „Na začátek listopadu je naplánovaná schůzka, na které by se měly domluvit podmínky, i výška dotace na příští rok. Je ale potřeba, aby pan Jordán podával žádosti v termínech jako všichni ostatní. Je nutné, aby existovala smlouva na odběry energií. Pokud nebude mít přehnané nároky, tak se to dá vždycky řešit. Od dubna jsme pana Jordána opakovaně vyzývali, aby smlouvu podepsal, stalo se tak ale až toto pondělí,“ dodala mluvčí radnice Denisa Šipošová.