Stanice pro handicapované dravce v příkopu u znojemského hradu je v ohrožení. Vázne dohoda mezi provozovatelem a městem. Radnice chce provoz za určitých podmínek zachovat. Provozovatel požaduje částku, která se radním zdá příliš vysoká.

Bez pomoci konec

Provozovatel naznačuje, že pokud mu radnice nepomůže, svoji činnost po sedmi letech ukončí.

„Myslím si, že by provoz stanice měl být pro znojemskou radnici větší prioritou. Ročně sem totiž zavítají tisíce návštěvníků a všichni odchází spokojeni. Děti si v hradebním příkopu mohou prohlédnout kalouse ušatého, sovici sněžnou, orla stepního nebo poštolky,“ řekl provozovatel Rostislav Jordán.

Na hradě mohou dravce návštěvníci vidět už sedmou sezonu.

„Provoz platím kompletně ze svého. Jen na veterině mám za operaci postřeleného orla mořského dluh sedmatřicet tisíc korun. A to se snažím ještě expozici rozšiřovat o jiné druhy dravců. Je pravda, že předloni jsem o dotace nepožádal a rok před tím jsem od města dostal padesátitisícový příspěvek. Vím, že jsem si vloni žádost podal pozdě, ale místostarosta mi slíbil, že dotaci dostanu. Jenže rada města mi ji stejně zamítla,“ popsal zklamaný Jordán.

Náklady na roční provoz stanice se podle něj pohybují kolem dvou set padesáti tisíc.

„Do toho nepočítám svůj čas ani dopravu. A právě tyhle peníze mi město nechtělo vloni dát. Uvidím, na jakém příspěvku se dohodneme letos,“ dodal provozovatel.

Schůzka v příkopu

Vedení města chce najít s provozovatelem stanice společnou řeč. „Chtěl bych vyzvat pana Jordána k osobní schůzce a přímo na místě v hradním příkopu vyřídit všechny potřebné systémy pro letošní turistickou sezonu. Ale v každém případě se budeme snažit, aby tam dravci zůstali. Pan Jordán musí pochopit, že částky, které po radnici požaduje, jsou opravdu neúměrně vysoké,“ nastínil místostarosta Marian Keremidský.

Radnice chce provozovateli navrhnout a dojednat pravidla i do budoucna.

„Chceme tu věc už konečně vyřešit, jenže jednání s panem Jordánem je složité. Rozhodně bychom chtěli, aby se děti a ostatní návštěvníci hradu měli kam chodit na dravce podívat,“ dodal Keremidský.

Podle místostarosty je provozování stanice už od začátku špatně nastaveno.

„Buď se tedy nyní domluvíme a bude to fungovat, nebo se nedomluvíme,“ uvedl místostarosta.

Podle majitele bítovské zoologické zahrady je částka, kterou provozovatel stanice pro handicapované dravce požaduje, příliš vysoká.
„Až do loňského roku jsem se sedmadvacet let staral o všechny handicapované živočichy. Ročně jsem jich přijal kolem dvou set padesáti. Samozřejmě neznám náklady pana Jordána, ale tato částka je podle mého názoru opravdu moc vysoká,“ řekl provozovatel bítovské ZOO Zdeněk Nikolai.

Měl by pokračovat

Nikolai si myslí, že by radnice měla stanici podporovat.

„Osobně jsem nikdy od nikoho žádnou korunu nedostal. Rozhodně by však byla velká škoda, kdyby stanice skončila. Město by mohlo provozovatele nějakou částkou podporovat,“ dodal Nikolai.