Pokutu za zveřejnění osobních údajů ženy, která Zbyška Dřevojana obvinila z nebezpečného pronásledování, musela zaplatit společnost Znojpres, která vydává regionální Znojemský týden i jeho internetovou verzi. Jméno a příjmení ženy a její datum narození zveřejnily právě webové stránky periodika.

„Úřad vedl správní řízení se společností Znojpres proto, že v internetovém periodiku Znojemský týden byly zveřejněny dokumenty týkající se trestního řízení s osobními údaji – jednalo se o jméno, příjmení a datum narození poškozené. Šlo přitom o jeden z trestných činů, u nichž trestní řád zakazuje informace o poškozené zveřejňovat. Toto správní řízení bylo pravomocně ukončeno a pokuta zaplacena,“ potvrdil zástupce tiskové mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát.

Výši pokuty však neupřesnil. „Pokud se jedná o výši pokuty, byla také vzhledem k tomu, že dokumenty byly z internetových stránek po krátké době odebrány a že návštěvnost předmětných článků byla za celou dobu jejich zveřejnění nízká, uložena pokuta při samé dolní hranici zákonem stanoveného rozmezí. Tu lze uložit do maximální výše pět milionů korun,“ dodal Pavlát.

Kolik peněz musel Znojpres zaplatit, nechce říct ani předseda představenstva firmy Zbyšek Dřevojan. „Protože náš právní řád chrání zveřejňování osobních údajů stejně u poctivých občanů nebo u příležitostných prostitutek i prodejných novinářů, odpovídala tomu i výše udělené pokuty. Protože nemám svolení představenstva ke sdělení konkrétní částky a představenstvo se sejde až příští měsíc, mohu vás informovat jenom rámcově. Výše pokuty odpovídala tomu, o jaké osobě byly osobní údaje zveřejněny, a proto byla její výše tomu odpovídající,“ mlžil ve své odpovědi Dřevojan.

„Až přijde ten správný čas, slibuji vám, že se dozvíte více včetně obrazového zobrazení. Ponaučení je naprosto jednoduché. Je lepší fotit nahé ženy pro jejich i fotografovo potěšení než fotit pornografii za peníze. Protože u žen, které se živí příležitostnou prostitucí a focením porna, nemůžete čekat žádné korektní chování,“ dodal.

Na mysli měl zřejmě ženu, která jej v listopadu na policii obvinila z nebezpečného pronásledování. Kvůli obvinění z nebezpečného obtěžování ale provedli kriminalisté u Dřevojana domovní prohlídku a posléze jej i obvinili ze stalkingu a vydírání. K tomu letos v létě přidali obvinění z dalšího trestného činu, o jehož klasifikaci zatím mlčí. Za vydírání může Dřevojan skončit až na čtyři roky ve vězení, za stalking mu hrozí jeden rok.

Vyšetřování přitom v těchto dnech končí. „Tento a příští týden předpokládáme, že si spis prostuduje obviněný a jeho obhájce. Obviněnému policisté sdělili tři obvinění, jejich klasifikaci nebudu zatím prozrazovat. Zhruba za čtrnáct dnů ale budeme moci říct více,“ sdělila okresní státní zastupitelka Lenka Peroutková.

Z jakých činů je obviněn, nechtěl v jiných ohledech sdílný Dřevojan říct. „Drobná blondýnka bude určitě potřebovat vaši mimořádnou pomoc a mimořádné nasazení, abyste jí pomohli. Určitě vaši pomoc ocení a odmění vás nějakou svojí exkluzivní fotografií, když je rozesílala i s nabídkou služeb spoustě mužů. Pro vás jako vynikající investigativní žurnalisty nebude jistě problém zmapovat její činnost a aktivity v některých směrech,“ reagoval házením špíny na jiné předseda představenstva firmy Znojpres.