„Je to nádherný stroj z třicátých let s výkonem šestnácti koní. Poháněl mlýn v Domšicích. A tam jsem ho i našel. Teď bude chvíli čekat, protože na něj nemáme místo. Potom ho ale vyčistíme, seřídíme a spustíme,“ řekl sběratel Drozd.

Už možná za rok by mohl být součástí rozšířené sbírky soukromého muzea, které ve Znojmě provozuje. Na místě, kde staré velké motory skladuje se jich už tísní zhruba dvacítka. Asi největší unikát je desetitunový parní stroj. „Přivezli jsme ho z Krkonoš, kde poháněl vyhořelou pilu,“ popsal Drozd.

V muzeu na ně ale zatím není místo. I to se ale možná změní. „Chceme zpřístupnit prostory pod muzeem. Dříve tam byl náhon. Celý sklep je ale potřeba nejdříve vyčistit a vymyslet, jak tam velké motory dostat,“ řekl Drozd, který plánuje i další varianty vystavení strojů.

První soukromé muzeum ve Znojmě začalo fungovat na začátku června v zrekonstruované budově vodárny pod Obří hlavou. Zatímco první měsíc byl těžký, turisté a zájemci o staré stroje si do něj pomalu začínají nacházet cestu. Naleznou zde sbírku desítek veteránu, staré motorky i kola.