• 1. dubna 2009
Hrušovanský školník František Kučera ukončil stávku, kterou zahájil kvůli nízkému platu loni v říjnu. Od dubna dostal přidáno, proto se vrátil do práce. Alespoň na papíře dostali přidáno všichni nepedagogičtí pracovníci škol.

• 2. dubna 2009
Vinaři na Znojemsku po pěti letech úsilí získali od státu oprávnění hodnotit a označovat vína vybraných odrůd značkou VOC. Jako první v republice tak dotáhli do konce nový systém označování vín se zaručeným původem a kvalitou. Právo na označení vybraných vín získalo po prvním hodnocení v dubnu třináct vinařství.

• 3. dubna 2009
Králem majálesu zvolili na slavnostním večeru znojemští učni a studenti Karla Koce z Gymnázia Dr. Karla Polesného.

Třináctiletá dívka zahynula na silnici I/53 u Suchohrdel u Miroslavi. Bezprostředně poté, co na zastávce vystoupila z autobusu, ji srazilo auto. Přes rychlou pomoc záchranářů zraněním na místě podlehla.

• 4. dubna 2009
Dva tisíce dvě stě čtyřicet kraslic rozvěsily mladé matky a jejich malí i velcí pomocníci z Chvalovic na živou břízu vedle kostela. Na přípravě a výrobě vajíček se podílelo asi pětadvacet členek sdružení Chvalovické matky a jejich děti. Velikonoční akci připravily členky sdružení poprvé.

• 7. dubna 2009
Spolupráci na propagaci svých vinobraní oznámily radnice v Mikulově a ve Znojmě. Obě města pořádala poslední roky své slavnosti vína ve stejném termínu. Letos se poprvé dohodly na marketingové spolupráci. Zájemci si také mohli poprvé koupit jednotnou vstupenku na vinobraní do Znojma i do Mikulova.

• 10. dubna 2009
Ve Znojmě vznikla místní organizace extremistické Dělnické strany. Prvním předsedou se stal Rudolf Pikola. Jednoho z členů stíhá policie pro propagaci neonacismu kvůli tetování na paži.

• 11. dubna 2009
Zchátralý dům na rohu Pražské a Přímětické ulice strhli dělníci za pomoci těžké techniky. Demolici zvládli za několik hodin, další dny pak pokračovali v odklízení suti. Uvolněné místo slouží k parkování.

• 12. dubna 2009
Novou pěší cestu pro takzvaný nordic walking slavnostně otevřeli představitelé Jaroslavic společně se sousedy z dolnorakouského Seefeld – Kadolze. Zbudování okruhu vyšlo obce na sedmnáct tisíc euro, sedmdesát procent pokryla dotace, kterou obce získaly z evropských fondů.

• 14. dubna 2009
Společnou iniciativu za modernizaci železniční trati z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína a obnovení zničeného úseku do Laa an der Thaya připravili z podnětu představitelů Znojma zástupci měst a obcí z jižní Moravy. Přidali se i zástupci obcí a měst z dolnorakouské strany hranice.


• 15. dubna 2009

Podruhé během tří let stáhla roletu výdejna léků v Jevišovicích. Znojemský lékárník po pěti měsících zavřel provozovnu, kterou označil jako trvale nerentabilní.

• 16. dubna 2009
Tři nové třídy, kabinety, školní družinu, respirium a sociální zařízení. To vše získala základní škola v Olbramovicích po rekonstrukci podkroví jedné ze svých budov. Oprava stála dvanáct milionů korun.

• 17. dubna 2009
Oficiální trať pro čtyřkolky začali budovat motokrosoví nadšenci u Miroslavských Knínic. Připravili tak vůbec první regulérní okruh pro tato vozítka ve znojemském a krumlovském regionu.

• 18. dubna 2009
Dvě nová mlýnská kola osadili odborníci na vodním mlýnu ve Slupi. Národní kulturní památka tak po dvou letech práce dostala kompletně vyměněný vodní pohon. Vodní mlýn ve Slupi letos získal i novou expozici o dějinách mlynářství.


• 19. dubna 2009
Pět jednotek hasičů likvidovalo požár zchátralého mlýna v Tasovicích. Oheň zcela zničil střechu, v budově se po požáru zřítily i stropy. Oheň ničil část jedné z nejvíce ohrožených památek na Znojemsku.

• 20. dubna 2009
Opakovanou žádost o bezúplatný převod bývalého Tip Klubu na Masarykově náměstí poslala státnímu úřadu znojemská radnice. Stát získal objekt zpět poté, co zvrátil prodej bývalým konkursním správcem, který za své počínaní čelí trestnímu stíhání.

• 21. dubna 2009
Rozsáhlý požár slámy likvidovalo sedm hasičských jednotek v Mašovicích. Požár vznikl v kovovém přístěnku v areálu bývalé střelnice u obce. Škoda přesáhla čtyři sta tisíc korun.

• 22. dubna 2009
Unikátní pozdně gotickou sochu sv. Jakuba našli řemeslníci s památkáři při opravě kaple v Práčích. Poškozená plastika bez hlavy byla zazděná v dříve skrytém výklenku ve zdi kaple. Podle prvního odhadu kunsthistoriků vznikla plastika někdy po roce 1500.

• 25. dubna 2009
Na dvacet případů podvodně vylákaných záloh v celkové výši kolem osmi set tisíc korun evidovala policie v případu třiatřicetiletého muže ze Znojma. Falešný obchodník sjednával smlouvy na dodání a výměnu plastových oken, vybíral zálohy, ale dohodnuté dodávky neplnil.

• 29. dubna 2009
První setkání a přehlídku všech devíti partnerských měst uspořádala znojemská radnice. Na znojemském Masarykově náměstí se prezentovali se svými stánky, propagačními materiály a pochutinami.

• 30. dubna 2009
Sedm dívek ze všech partnerských zahraničních měst a šest domácích adeptek soutěžilo o titul Miss Majáles. Zvítězila Camilla Vitali z italského Pontassieve, která diváky a porotu nadchla zejména svým tanečním vystoupením hodný bývalé mistryně světa.