Nejen tyto možnosti nabízí školy po celé republice, které se zapojily do nového projektu Rodiče vítáni. Projekt odstartovala a certifikáty uděluje organizace EDU in, věnující se propagaci vzdělávání.

V současné době značku Rodiče vítáni vlastní kolem dvě stě padesáti škol v celé republice. Na Znojemsku se zatím do programu zařadila pouze jediná základní škola, a to z Dolních Dubňan.„Na celý projekt nás upozornila jedna z maminek. Vše jsem prostudovala a řekla jsem si, že to zkusíme,“ popsala počátek nápadu ředitelka školy Zdeňka Procházková.

Program zajišťuje jak lepší komunikaci mezi školou a rodiči, tak i reklamu škole. „Poté co jsme se zaregistrovali, splnili jsme kritéria, která organizace požadovala a obdrželi jsme certifikát, je naše škola začleněna na stránkách www.rodicevitani.cz, kde si případní zájemci o naši školu mohou zjistit, co zde máme a nabízíme. Tento program je dobrý i v tom, že díky zveřejňovaným příspěvkům můžeme čerpat zkušenosti i z jiných škol,“ pochválila projekt Procházková.

Organizace EDU in musí ale také dané školy kontrolovat. „To, co je kontrolovatelné na dálku, prověřujeme takto. Jinak se snažíme v každé škole oslovit různé rodičovské organizace a chceme po nich, aby kontrolovaly, jestli škola dodržuje to, co slíbila. Když tomu tak není, tak samozřejmě věc řešíme,“ uvedl tiskový mluvčí EDU in Tomáš Feřtek.

Projekt se od začátku zaměřuje hlavně na rodiče a na možnosti, které mají. „Cílem projektu je umožnit rodičům, aby mohli sledovat, co se děje ve školách, kam chodí jejich děti. Pro rodiče je škola označená touto nálepkou informací, že se jim zde nabízí lepší komunikační standard než jinde. Pro školu je certifikát možností odlišit se od ostatních, s tím, že nabídnou něco navíc a zároveň mají na webu reklamu, co přesně ve škole dělají,“ vysvětlil podstatu projektu Feřtek.

Podmínkou zařazení na mapu vstřícných škol a získání značky Rodiče vítáni je splnění několika kritérií, které tvůrci projektu rozdělili do dvou skupin. „V první skupině jsou povinné požadavky, které musí škola splnit. Týkají se hlavně přístupu do školy a k základním informacím o vyučování a prospěchu dítěte. U volitelných požadavků stačí, když škola splňuje alespoň dva, třeba právě návštěvy v době vyučování,“ přiblížila podmínky manažerka celého projektu Kateřina Kubešová.

Certifikát škola dostává na jeden rok a potom ho musí obnovit, pokud chce v projektu dál pokračovat. Počet splněných požadavků přitom může i zvýšit.
Projekt může podle svých tvůrců prospět městským i venkovským školám. „Ve velkých městech školy značku využívají ke zvyšování konkurenceschopnosti. Teď však přišla naopak vlna, kdy se hodně hlásí právě malotřídní školy. I ony v tom vidí možnost, jak se udržet, protože bojují s nedostatkem dětí,“ poukázala Kubešová.