První autobus plný znojemských důchodců zamíří již v květnu na Makarskou riviéru. V tříhvězdičkovém hotelu bude nejrychlejší šťastlivce čekat kromě ubytování i jídlo, výlety a večerní tanečky. Na vše bude dohlížet po celou dobu zájezdu doktor.

Pro pobyty důchodců u moře vyčlenila znojemská radnice pro letošní rok jeden milion korun. Každému přispěje pětitisícovou částkou, zbytek si každý doplatí sám. Radnice bude vybírat systémem: Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

„Letos plánujeme čtyři zájezdy na Makarskou riviéru, od půli května do poloviny června,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Radní budou zájemce vybírat podle data odevzdání přihlášky, důchodci je mohou začít podávat ve čtvrtek dvacátého března. Termín končí třetího dubna.
„Pojede ten, kdo dřív přijde. Od losování jsme upustili z toho důvodu, že když budou chtít jet manželé a my vylosujeme jen jednoho z nich, nebylo by to spravedlivé,“ vysvětlil starosta.

Vítězná firma zaujala radní poměrem nabídky a ceny. „Při splnění všech kritérií výběru nabídla nejnižší cenu,“ dodal Nezveda.

Tanečky a výlety

Město každému seniorovi zaplatí pět tisíc. Každý si pak bude muset doplatit zbytek ceny zájezdu, která je něco málo přes deset tisíc. „V ceně zájezdu je doprava luxusním autobusem, sedm nocí v tříhvězdičkovém hotelu a stravování formou all inclusive,“ řekla majitelka cestovní kanceláře Denisa Morovic´.

Pětkrát bude pro účastníky zájezdu připraven taneční večer a mohou se těšit i na dva výlety, a to na Makarskou a na celodenní výlet lodí na nedaleký ostrov. „Myslím, že jsme vyhráli také díky tomu, že jako jediná firma ve Znojmě máme vlastní autobusy,“ dodala Morovic´.

Po celou dobu bude k dispozici lékař. „V autobuse bude lékař český, na místě jsme už domluvili spolupráci s místním doktorem,“ doplnila majitelka cestovní kanceláře.

Ne všichni radní jsou však nakloněni této investici. „Podle mě je tento nápad starý už dvě volební období. Já osobně to považuji za nesystémové řešení. Mohou tam jezdit jen lidé zdraví, kteří mají i nějaké finanční zázemí,“ oponoval místostarosta Pavel Balík. Rozhodnutí rady však respektuje. „Peníze, když už je máme, bych investoval jinak,“ dodal Balík.

Návrh rozpočtu, který se schvaloval na konci minulého roku, však podpořili všichni. „Je zajímavé, že v té době nikdo s jiným řešením nepřišel,“ oponoval starosta.

Někteří z potenciálních klientů příspěvek vítají. „Je to skvělé. Nechce se mi tomu ani věřit. Já už toho asi nevyužiji, protože mám přes osmdesát roků. Ale těm mladším bych to moc přála. Je to dobrý nápad, který lidi využijí. Určitě to řeknu svým známým,“ řekla dvaaosmdesátiletá Marie Balíková.

Sleva důchodcům

Výhodu v příspěvku radnice naopak nevidí důchodkyně Drahomíra Chmělková. „V létě trávím většinu času mimo Znojmo. Koupím si rekreační pobyt u moře už v prosinci a vždy dostanu jako důchodce padesátiprocentní slevu. Na zájezd, který pořádá město, bych určitě nejela. Myslím si, že kdo chce jet k moři, může slevy u cestovky využít,“ usoudila Chmělková.